Jänesed, asjad ja vabadus

Kui lastele teatrit tehakse, siis püütakse asjad enamasti ikka nii sättida, et väikesed vaatajad nii naerda kui ka õpetuseiva võrra targemaks saaksid. Rakvere Teatri tänavuses jõululavastuses „Jäneste kirik“ laste naerusoonele palju ei rõhuta, küll aga õpetatakse väärtustama seesmist vabadust ja sooje suhteid lähedastega.

Loo tegevus algab sellest, et Jänestemaale saabub ootamatult vabadus: jänesed kuulevad nimelt häält, mis kuulutab, et nad on nüüd vabad. Paraku ei tea jänesed, kellel vabadust varem pole olnud, mida sellega peale hakata. Esimene mõte, mis neile pähe tuleb, on see, et vabadel jänestel peaksid olema päris oma asjad: oma taldrikud, tassid, telefonid, jalgrattad, aga ka autod, maad ja majad.

„Asjad on pühad ja pühad on tulemas,” ütlevad jänesed ja otsustavad oma asjadeusu kinnituseks kiriku püstitada. Neil endal jääb selleks jõudu napiks, ent siis ilmub nende juurde karu Aaron, kelle jäneste juht Must jänes kraanatööd tegema paneb ning unustama sunnib, et ta üldse karu on ning et tal kusagil oma pere on.

Karu Aaroni päästab kraana-ametist ja nõiaunest Koer. Ka valge jänes Mari ja sinine jänes Jürgen tulevad lõpuks mõistusele ja saavad aru, et asjadeusk viib kurjade tegudeni. Jääb veel üle Must jänes võimult kukutada ja Jürgen otsustab seda teha oma elu hinnaga.

Andry Ervaldi kirjutatud ja Urmas Lennuki lavastatud loos toimuvat ei pruugi väiksemad vaatajad küll tänapäeva Eestis toimuvaga seostada osata, küll aga peaksid nad mõistma seda, et ootamatult sülle langenud vabadust pole mõtet kohe uue orjuse vastu vahetada, olgu see siis kasvõi pealtnäha süütu asjadeorjus. Karu Aaroni ja tema naise Amanda hingekriipivad lahkumis- ja kohtumisstseenid näitavad aga lastele, et asjadest palju olulisemad on soojad ja hoolivad peresuhted.

Pärast „Jäneste kiriku“ etendust kohtuvad lapsed muidugi Jõuluvanaga, aga saavad ka meisterdada ja mängida teatrimajja kujundatud jõulumaal. Etendust vaatamas käinud saavad aga kingituseks tasuta pääsme Tallinna Loomaaeda.

„Jäneste kirikut“ mängitakse Rakveres 19. detsembrini.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus