Jälle need katuserahad

Taaskord on kätte jõudnud aeg, mil riigikogu saadikud saavad oma äranägemise järgi toetada katuserahadega kas mõnd spordiasutust, kultuuriseltsingut või mittetulundusühingut. Tänavu otsustasid Jõgevamaalt mandaadi saanud saadikud toetada valdavalt kultuuri ja sporti. Eriti heldelt andsid reformierakondlased Põltsamaa muusikakoolile heli- ja valguse parandamiseks. Samas toetati ka sporti, näiteks elustamisaparaadi soetamist Kuremaa ujulasse ja Virtusesse.
Võib ju küsida, kas muusikakooli tegevuse toetamine või spordirajatiste parandamine ei peaks olema kohaliku omavalitsuse südameasi. Kui väiksemad MTÜ-d saavadki tänu katuserahadele sõna otseses mõttes katuse alla, siis eakatekodudele või muusikakoolidele vajalikud summad peaksid olema kohaliku omavalitsuse eelarveridadel.
Muidugi on tore, kui riigikogu saadikud taas pilgu valijate poole pööravad. Nii mõnigi saadikutest pole ilmselt Jõgevamaal eriti tihe külaline ja tal pole siinsest eluolust aimugi. Kui ta suudab mõne tuhandega väiksema MTÜ jalule aidata, on tore. Kuid katuserahade jagamine peab olema aus, läbipaistev ja arusaadav nii saajale, andjale kui ka kõrvaltvaatajale. Siiani on see pigem tekitanud kahtlusi ja andnud võimalusi tasahilju parteikaaslasi toetada või oma tegemistele rahasüsti anda.
Appi võib ju suure rahakotiga tulla, kuid sõltuvaks poliitikust ei peaks ükski raha saaja jääma. Ei tohi olla nii, et katuserahaga saab osta hääli või sõltuvust riigikogus istuvast poliitikust. Seega peab olema kõik läbipaistev ja aus. Siis pole ka midagi hiljem karta ega kahetseda.

blog comments powered by Disqus