Jälle Lutsu kallal

 Kodukandi kirjaniku Oskar Lutsu loomingu interpreteerimine on Palamuse Amatöörteatri trupi leivanumber, kuigi aeg-ajalt on pöördutud ka teiste autorite poole. Oskar Lutsu läheneva 120. sünniaastapäeva eel tahtis Raivo Adlas lavastada näitemängu, milles saaksid tänapäeva olustikus kokku enamik Lutsu tuntumaid tegelasi. Kuna omal ajal edukalt Lutsu eri teoseid kokku miksinud Mati Unti pole enam elavate kirjas, pöördus Adlas palvega näitemäng kirjutada läbiproovitud koostööpartneri Aapo Ilvese poole. Too aga soovitas hoopis oma sõpra Veiko Märkat, kes võivat kas või une pealt Lutsu teemal improviseerida.

Kunagise aktiivse Tartu NAK-lase ja humoristina tuntud Märka kirjutaski valmis üsna pöörase tüki, milles kellamees Liblest on saanud naissoost ekstreemturismiarendaja (korraldab benji-hüppeid kirikutornist!), Imelikust naisdiskor, Tõnissonist taarausuliste juht, Loll-Mardist Paunvere kõige targem inimene, preili Ärnjast seltskonnaajakirjanik jne. Õpetaja Laurist pedofiili tehes läks autor trupi meelest siiski natuke liiale ning seepärast otsustati sellele tegelasele teine nimi anda. Kentuki Lõvi pole ses loos aga mitte Tootsi hüüdnimi, vaid tõeline lõvi, st neljajalgne kiskja. Ning üheks tähtsamaks ettevõtmiseks kujuneb moosijuhtme rajamine Paunverest Brüsselisse.

“Märka tekst on väga naljakas,” ütles lavastuse kunstnik Silver Vahtre. “See on küll Lutsu paroodia, ent minu meelest üsna heatahtlik paroodia. Mõnd eriti “tõsiusklikku” Lutsu-austajat see võib-olla ju pahandab, teisi arvatavasti mitte.”

Peale Palamuse harrastusnäitlejate teevad tükis kaasa Jõgeva Linna Teatri, Tartu Vilde Teatri ning Elva ja Räpina harrastustruppide esindajad. Etendusi antakse Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi juures Amme jõe ääres homme ja ülehomme kell 18 ning pühapäeval kell 15. Veel mängitakse tükki 11., 12. ja 13. augustil.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus