Jäljed värskel lumel reetsid hundid

 

Nädalavahetusel kõikjal maad katnud  paks lumekiht soodustas hundijahti. Jõgevamaa jahimehed tabasid koguni neli võsavillemit.

Tänavuse jahihooaja esimene hunt saadi kätte Vägeva ja Pedja küla vahele jääval jahiseltsi Metsis maadel. “Läksime hommikul  koos Raul Majoriga laupäevaseks jahipäevaks luurele, et saada sotti, milline loom kusagil liigub. Soemetsas leidsimegi värsked hundijäljed ja andsime meestele sellest kohe teada. Kurista ja ka Rakke jahimehed jõudsid üsna kiiresti kohale ja hakkasime paarikümnekesi hunti peitvat metsatukka piirama. Üks meist läks mööda jälgi loomale järele, teised jäid kütiliinile. Ootasime, külmetasime, kuid metsakoera polnud ikkagi näha. Juba hakkasime kahtlema: mine sa susi tea, äkki mõistis  meie piiramisrõngast mingil moel välja lipsata, kui ta lõpuks metsasihile jooksis ja Ats Hordo püssikuuli ette jäi,” meenutas Jaanus Hordo.

“Mulle tuli hunt veelgi lähemale kui Atsile, kusagil kümne meetri kaugusel käis ära, kuid siis muutis järsku suunda. Tuul oli minu poolt, ju siis  tundis inimese lõhna. Pole miskit parata, seekord jäin ilusast jahitrofeest ilma, kuid ehk näkkab järgmisel hooajal. Meie maadel liigub palju hunte ja nad teevad ka pahandust. Oli juhus, kui hunt hiilis Pedja külas mööda kraavipõhja talu juurde ja viis ühelt meie jahiseltsi mehelt taksikutsika hoovi pealt minema. Oli jahikeelu aeg, lasta ei tohtinud, kuid ega üksnes hurjutamisega  saa koeramaiast susi külast eemal hoida,” pajatas Raul Major.

“Paistab, et mul on jahiõnne, olin seegi kord õigel ajal õiges kohas. Kütiliinil jäi minu ette tühimik,  seetõttu saingi tulistada, muidu oleks ta ka minu eest ära läinud. See oli emane, küllaltki noor, kuid väga heas toitumuses loom. Ta mul juba kolmas hunt, kelle koljust ja nahast saan ilusa jahimälestise,” rääkis Ats Hordo.

Sõõrul liikus suur hundikari

Vaatamata pühapäeval möllavale lumetuisule otsustasid Kullavare Jahimeeste Ühistu Kääpa jahisektsiooni mehed Monre Mäerand ja Aare Säälik juba hommikul kella kuue paiku hunte luurama minna. Jahipiirkond oli meestele tuttav ja varasematest kogemustest ka huntide liikumise rajad enam-vähem teada. Nii ei läinudki kuigi kaua, kui värskelt lumelt leiti kuuese karja liikumisjäljed. Lumesaju ja tugeva tuisu ajal on  jahti küll keerulisem pidada, kuid  eeliseks on, et nähtavale jäänud jäljed on värsked ja näitavad loomade lähedalolekut. Leitud hundijälgedest anti kohe teistelegi teada ja varsti sai karjale kaks piiramisringi ümber teha. Paari tunni pärast tuli mehi juurde ja hundikari jäi nüüd juba kolmekümne püssimehe poolt neljakordsesse piiramisrõngasse.  Loomad ei tulnud aga metsatuka varjust välja, seepärast hakkasid kolm meest huntidele jälgi mööda järele minema, et neid liikvele ajada.

Tunnikene hiljem ilmuski nähtavale kuus hunti. Nendest kolm tulid julgelt küttide poole, kuid teised vaid seisatasid korraks ja pöördusid metsa tagasi.

Nendel võsavillemitel, kes edasi rühkisid, tuli oma nahk aga turule tuua. Rammu täis 45 kilo kaaluva  isahundi tabas Pala jahisektsiooni mees Tiit Nilson, kaks 31-kilost noorhunti lasksid Veiko Otson ja Raivo Ojakivi.

“30 kilo on kutsikate kohta kõva kaal. Paistab, et meil on huntide söögilaud rikkalik: põdravasikad, kitsed, metssead… ja ka koerad. Piibumäe ja Omedu kandis ongi õige mitmed koduvalvurid kaduma läinud. Üks pereema oli oma toakoera vaid korraks välja lasknud, ja juba oligi ta kadunud. Käisin selles talus jälgi vaatamas — oligi hundi töö,” rääkis jahisektsiooni esimees Toomas Soosaar.

Hundijahihooaeg pikenes

Tema pooldab igati, et tänavu hundijahihooaega kuu võrra pikendati ja see algas juba 1. novembril. “Sellal käib ka põdrajaht ja mehed on nädalavahetustel nagunii jahil. Põtrade ajujahil on varemgi  hunte välja tulnud, kuid varem ei tohtinud neid siis küttida. Pühapäeval saimegi huntide piiramiseks nõnda kähku ja palju mehi kokku, et juba oldi valmis minema põdrajahti. Seekord osutus see aga hoopis õnnestunud hundijahiks,” tõdes Toomas Soosaar. Seekord seisis ta küll kütiliinil, kuid polnud hundi laskmisest eriti huvitatud – tema kollektsioonis on juba nelja hundi trofeed.  

Hundijahihooaeg kestab 28. veebruarini, Jõgevamaal on lubatud küttida kuni kümme hunti.

iii

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus