Jalgrattahooajale joon alla

Jalgrattasport on tänapäeval muutunud aastaringseks spordialaks, eriti tänu sisehallis peetavatele BMX-raja võistlustele. Seetõttu võis Jõgevamaa rattaklubi Vooremaa Centrum/Rattabaas ülemöödunud pühapäevast kokkusaamist vabalt nimetada nii hooaja lõpu- kui ka avasündmuseks.


“Hooaeg läks nii kiiresti, et ei jõudnud äragi väsida,” ütles jalgrattaklubi treener Kaido Kriit naljatamisi, kui ratturite ja nende vanemate ees seistes hooajast kokkuvõtteid tegema asus.

Kaido Kriidi arvestuse kohaselt olid Vooremaa Centrumi ratturid sel hooajal võistlemas ühtekokku enam kui kuuekümnel päeval. Tõsi, iga üksiku ratturi kohta kogunes võistluspäevi kindlasti vähem, sest eri vanuseklassi sõitjatel on erinev n-ö võistlusmenüü.

“Kõik sõitjad on tublid olnud ning enamik neist on suutnud mind kui treenerit ühel või teisel võistlusel üllatada,” ütles Kaido Kriit.

Tema sõnul tõusis klubi noorte rattaklubide arvestuses mulluselt kaheteistkümnendalt kohalt seitsmendaks (üldse sai punkte 30 noorteklubi) ja klubide üldarvestuses seitsmeteistkümnendalt kohalt üheksandaks (üldse oli punktisaajaid 65). Kui arvestada, et konkureerida tuleb suurte linnade suurte klubidega, on see märkimisväärne tulemus.

Hooaja jooksul teenisid Vooremaa Centrumi ratturid välja ühtekokku 12 Eesti meistrivõistluste medalit. Argo Rohtmets võitis kulla maastikurattakrossis ja hõbeda talikrossis (võistles mõlemal alal seenior 1 vanuseklassis), Randar Saar (M16) tuli kullale BMX-rajal ja Peeter Pung kriteeriumisõidus. Viimane võistles küll juunioride vanuseklassis, ent oli kiireim ka absoluutarvestuses. Riin Kalme (N14) sai hõbeda BMX-rajal ja pronksi grupisõidus, Piret Pung (M14) pronksi ühisstardist sõidus ja hõbeda trekisõidus ning Oliver Harris Hütt (M14) hõbemedali BMX-rajal. Soliidses eas Hillar Valk sai seenior 7 vanuseklassis startides suisa kolm medalit: kulla maastikurattakrossis, hõbeda grupisõidus ja pronksi eraldistardist sõidus.

“Nii et viis medalit sõitsid välja vanemad tegijad, seitse aga noorratturid,” ütles Kaido Kriit ning andis medalivõitjatele üle väikesed kingitused.

Enamik Luualt

Kui vaadata Vooremaa Centrumi võistlejate rivi, siis koosneb see praegu viieteistkümnest litsentsiga sõitjast ja viiest väikesest ratturist, kes oma nooruse tõttu veel litsentsi ei vaja (litsentsi on vaja alates M12 ja N12 vanuseklassist). Noorratturid on enamasti Jõgevamaalt, täpsemalt Luualt, vanematest sõitjatest elab osa, näiteks Kalle Kriit, Argo Rohtmets ja Hillar Valk, Lääne-Virumaal. Kaks tublit ratturit, Peeter ja Piret Pung, on Tartumaalt Lähtelt.

“Sõitjate poolest on klubi praegu heas seisus. On olnud ka aegu, kus meil on vaid paar treenijat,” ütles Kaido Kriit.

Klubi ratturite read hakkasid noortega jõudsalt täienema pärast seda, kui Luua algkooli õpetaja Aime Ojasoo kutsus Kaido Kriidi viis ja pool aastat tagasi Luuale lastekaitsepäeva üritust läbi viima. Kui Kaido käis pärast seda välja mõtte, et Luua lapsed võiksid rattatrenni tulla, võtsid kohalikud lapsevanemad selle võimaluse tänuga vastu. Luua lastel polnudki senini võimalust regulaarselt trennis käia. Nii et kui Luua trenninoorte hulgast mõni tippsõitja peaks välja kasvama, võib ta tänuga meenutada ka nüüdseks tegevuse lõpetanud Luua algkooli.

Vooremaa Centrum/Rattabaas on põhiliselt maanteesõiduklubi, aga klubi esindajad käivad ka trekisõidu- ja BMX-raja võistlustel.

“Trekisõit arendab kiirust ja teeb n-ö jala lahti, BMX-rajal, kus käib mees mehe vastu võitlus, sõitmine annab ujedatele maapoistele juurde nahaalsust ja enesekehtestamise oskust,” põhjendas Kaido Kriit.

Tuleval kevadel on tema sõnul kavas ka nn lõunalaager, mis paaril viimasel aastal ära jäi. Seltskond kunagisi tugevaid rattureid (Kalev, Tarmo ja Priit Raudsepp, Raul Soodla jt) kavatsevad nimelt minna väikebussiga Prantsusmaale ning nendega koos saavad sinna minna ka mõned noorratturid. Kaido Kriit soovitas laagrisse mineku peale kindlasti mõelda Randar Saarel, Richard Kollil ja Oliver Harris Hütil, aga ka teistel, kel endal tahtmist ja vanemad nõus. Laagriga kaasneb ju päris suur väljaminek. Soojal maal on hea hooajaks valmistumise kilomeetreid koguda.

“Tuleb ainult poistele südamele panna, et nad liialt kihutama ei hakkaks ega endale liiga ei teeks,” ütles Kaido Kriit.

Ratast sõitma minnakse seekord umbes samasse kanti, kus kulgeb Tour de France’i rada.

Popim oli saalihoki

Vooremaa Centrumi hooaja lõpupeol on alati ka sportlik pool. Kui kokkuvõtted tehtud, paremad sõitjad tunnustatud ja abilised tänatud, siis saab jalg- ja korvpalli, saalihokit, sulgpalli, koroonat ja lauatennist mängida. Tänavu oli kõige rohkem rahvast saalihokiplatsil, kusjuures noortest innukamaltki ajasid palli taga täismehed. Naistele läks hästi peale sulgpall. Sporti tegid rattaklubi noored ja nende vanemad nädal varemgi: siis peeti Luua staadionil isadepäeva jalgpalliturniir. Mõned kohalikud olid imestanud, et ei tulnudki kokku paar-kolm inimest, vaid korralik seltskond ning palli mängiti, nii et maa must.

Kaido Kriit tunnistas, et lapsevanematega on rattaklubil vedanud: paljud neist käivad võistlusi vaatamas, eriti kui neid kodule lähemal peetakse. Samuti löövad nad kaasa klubi enda korraldatavate võistluste (Kalevipoja rattamaraton, Lauri Ausi mälestussõit) korraldusmeeskonnas. Enesest mõistetavalt tulevad vanemad ka hooaja lõpuüritusele. Emad võtavad veel küpsetisigi kaasa.

Ka tänavu 16. juunil suutsid lapsevanemad Kaido Kriiti meeldivalt üllatada. Ta saabus Luuale, et sealt paar rattapoissi peale võtta ja võistlustele sõita, aga enda üllatuseks nägi, et poeesine parkla on rahvast täis.

“Mõtlesin, et olen midagi sassi ajanud ning et paari poisi asemel on tulemas rohkem. Hakkasin juba nuputama, kuidas kõigi rattad peale mahutada, aga siis selgus, et suurem osa rahvast oli tulnud selleks, et meile kohvi ja kringlit tee peale kaasa anda,” meenutas Kaido Kriit.

Treener Kaidol oli nimelt sel päeval 55. sünnipäev ja rattanoorte vanemad polnud seda sugugi ära unustanud.

Ratturite uus hooaeg on aga tõesti juba alanud. Möödunud nädalavahetusel müttasid Vooremaa Centrumi noored Tartu BMX-hallis, kus algas viiest etapist koosnev karikasari. Veebruaris algavad juba talikrossid.

“Asi läheb üha huvitavamaks, sest noored jõuavad üha põnevamatesse vanuseklassidesse. Kui senini olen ma neid natuke säästnud, siis nüüd peavad vanemad poisid ka kehvema ilmaga rattasõitu välja kannatama,” ütles Kaido Kriit. “Samas tean, et erinevalt suurematest klubidest on meie pink üsna lühike, seepärast tuleb meil neid noori, kes meil on, hästi hoida.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus