Jalgrattaeksam polnud kergete killast

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi Lille tänava majas toimus lastele jalgrattaeksam. Seda olid tulnud vastu võtma ja juhendama Põltsamaa piirkonna politseinik Ivo Saarela ning abipolitseinikud Kaily Jõesoo, Kadri Mölder ja Rünno Savir. Lastevanematest olid abiks Tuuli Jukk ja Annika Kallasmaa. Eksamil osales umbes kuuskümmend kümneaastast. 

Enne eksamit toimusid õppeaasta teisel poolel samas majas liiklusõpetuse tunnid, mida viis läbi maja huvijuht Mariin Sirk. Õpiti nii liiklusmärke kui liiklusreegleid ja kevade poole harjutati platsil sõitmist. Mariini sõnul osalesid kõik vastavasse vanuseklassi jõudnud õpilased, ka need, kes ei soovinud jalgrattalube taotleda. „Oluline on teada, mis toimub liikluses, ka jalakäijana. Meil on Põltsamaal mitmeid alasid, kus kõnniteed puuduvad ja ratturitel tuleb sõita sõiduteel. Jalgrattasõidu kultuur linnas jätab palju soovida, seda nii laste kui ka täiskasvanute osas,” möönis ta. Tuuli lisas, et liiklusel on meie elus väga tähtis osa ning on väga hea ja õige, et eksameid tehakse range joonega.

Ivo Saarela ütles õpilastele eksami sissejuhatuseks, et see on raske, kuid mittesooritajail on võimalus juunis tulla korduseksamile. Nagu selgus, osutus kõige raskemaks just teooria osa ehk liiklustestid. Kõik, kes läbisid testi edukalt, pääsesid ka eksami teise poolde, milleks oli kooli harjutusplatsil jalgrattasõit politseinike poolt ette märgitud sõidurajal. Eksami kolmanda osana läks kogu grupp ühisele jalgrattasõidule linna tänavatele. Õpilasi saatsid jalgratastel ja nende korrektset liikluskäitumist kontrollisid abipolitseinik Rünno Savir ning abiks olnud lastevanemad Tuuli ja Annika.

Platsisõidul eksamit vastu võtnud politseinik Ivo Saarela ütles, et lapsed valdavad rattasõitu väga hästi ja mulje on hea.

„Enamik on sõitu harjutamas käinud ja keegi pole tulnud n-ö mütsiga lööma,” kinnitas politseinik. „Kõige raskemaks on osutunud sõiduraja lõik – nn keti kasutamise osa. Võetakse keti otsast kinni, sõidetakse ümber posti suur kaar ja pannakse keti ots posti otsa tagasi. See on küll eksamist välja võetud, kuid me teeme seda sellegi poolest, et aru saada, kas laps valdab rattasõitu või mitte. Teiseks komistuskiviks on nn kiik, aga kuna täna on vihma tõttu libe, siis ohutuse mõttes jätsime sellest ülesõidu ära. Ka test oli päris keeruline, 15 küsimusest on vaja õigesti vastata vähemalt 13.”

Liikluseksami sooritasid ja saavad peatselt rattasõidulubade omanikeks 31 õpilast. Load väljastab maanteeamet.

ÜLLE LÄTTE

Fotod

3469 – Kõige raskemaiks osutusid eksamil liiklustestid.

3506, 3511 ja 3487 – Sõidueksamit võttis platsil vastu politseinik Ivo Saarela.

3491 – Platsisõidu ootejärjekord.

ÜLLE LÄTTE

blog comments powered by Disqus