Jälgime ikka piirkiirust

Ööl vastu pühapäeva toimus raske liiklusõnnetus Põltsamaa lähistel, kus kokku põrkasid kaks sõiduautot. Tartu suunas sõitvale autole sõitis tagant otsa sõiduk, mida juhtis 16-aastane noormees. Lisaks sellele ei kasutanud ta ka turvavarustust. Haiglasse toimetati nii tema kui ka teises autos viibinud neli inimest. Tegemist on õnnetusega, mille saanuks ära hoida lihtsa tõega: liikluses peab arvestama teistega, pidama kinni piirkiirusest, kasutama turvavarustust ja olema kaine.

Kui loetelust juba ühele tõele vilistada, ei pea õnnetust või kurbi tagajärgi just kaua ootama. Paraku peab just nendest lihtsatest asjadest rääkima söögi alla ja peale juba aastaid. Ja rääkida võib, kuid sellegi poolest on tänavu 24. juuli seisuga avariides viga saanud 867 inimest ja hukkunud lausa 32. Läinud aasta samal perioodil sai viga 991 inimest ja kaotas elu samuti 32 inimest.

Rääkida ja manitseda ju võib, kuid muutused peavad alguse saama ikka inimestest endist. Ei tohi mõelda, et klaas alkoholi ei mõjuta sõiduki juhtimist või pole midagi, kui turvavööd ei kinnita. Ja neid tõdesid ei pea jälgima mitte hirmust trahvi saada, vaid selleks, et endal ja teistel oleks maanteedel turvaline. Paraku jääb Eesti liikluses just teistega arvestamisest puudu ning sellest kasvab probleem kogu liikluskultuuris.

Eesti peab liikluskultuuri parandamisega kõvasti tööd tegema. Mõistes, et keelud ja käsud ei tööta kui empaatiavõimest ja oskusest kolm sammu ette mõelda puudu jääb.

blog comments powered by Disqus