Jalakäijad pääsevad väljanäituse ajal Palamuse sillale

Palamusel peetakse täna Suurt Paunvere Väljanäitust ja Laata. Kui pikka aega kummitas väljanäituse korraldajaid mure selle pärast, kas Palamuse silla remont suurürituse läbiviimist takistama ei hakka, siis viimastel päevadel hingati juba kergemalt, sest näha oli, et jalakäijad pääsevad laadapäeval silda mööda liikuma.

Sillaehitaja AS Skanska on tubli olnud, kõvasti pingutanud ja nüüdseks on tööd niikaugel, et jalakäijad saab laupäeval sillale lubada. Oleme neile selle eest väga tänulikud. Vahepeal kaalusime juba igasuguseid hädaabivariante kuni ajutise silla rajamiseni, aga need oleksid olnud väga ebamugavad lahendused,” ütles väljanäituse toimkonna liige, Palamuse rahvamaja juhataja Ivar Vinkmann, kui Vooremaa eile suurürituse ettevalmistusi kaemas käis.

Kui muidu on kohalik rahvas jõe ületamiseks kasutanud muuseumi juures olevat puidust jalakäijate silda ja remonditava silla juurde rajatud kitsast pinnasetammi, siis väljanäituse ajal oleksid need kaks rajatist kohale saabuva rahvahulga jaoks kitsaks mis kitsaks jäänud. Esmaspäevast lähevad tööd sillal siiski jälle edasi ning jalakäijad peavad taas tammi pidi liikuma. Päris valmis peab sild lepingu järgi olema 1. novembril.

Kui tavaliste laadaliste jaoks pole oluline, missugust teed pidi Palamusele tulla, sest ajutised parklad on seatud sisse iga tee äärde, siis kauplejad peavad küll täpselt teadma, kustkaudu tulla, et masinaga oma kauplemiskoha juurde pääseda: autosid remonditavale sillale siiski veel ei lasta.

Oleme kauplejaid teavitanud sellest, et sild remondis on ning müügipiletil on ka juhised, kuidas õiget marsruuti valida. Loodame, et kõik ikka kenasti oma müügiplatsile välja jõuavad,” ütles Palamuse vallavalitsuse arendusspetsialist Reelika Kivimurd.

Eile pärastlõunal oli tema andmetel väljanäitusele registreeritud 924 eksponenti ja kauplejat. Neist 98 firmat või isikut pakuvad täna aiandussaadusi, 51 istikuid, 265 käsitöötooteid, 29 puittooteid, 97 raamatuid ja plaate, 13 elusloomi, 6 sepiseid, 169 toidukaupu, 155 tööstuskaupu ja 15 atraktsioonide kasutamise võimalust. Sama üldarvu sisse mahuvad veel 26 toitlustajat.

Iga jalatäis välja jagatud

Täna õhtul ja homme varahommikul jõuab laadal kaubelda soovijaid arvatavasti veel juurde tulla,” ütles Reelika Kivimurd.

Iseasi, kas neile müügiplatse pakkuda on.

Meil on, piltlikult öeldes, iga jalatäis maad välja jagatud. Aga kui nuputada, siis annab ikka veel mõne viimasel hetkel tulija ära paigutada. Väljanäituse platsi laiendada pole aga praktiliselt enam võimalik, sest kõik mõistlikud kohad on juba kasutusele võetud,” ütles Ivar Vinkmann.

Tänavusel väljanäitusel on varasemast jõulisemalt esindatud Eestimaa kalandusfirmad. N-ö omainimesteks on kalamehi sellel üritusel varemgi peetud, ent tänu Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu poolt Euroopa Kalandusfondist taotletud toetusele on neil võimalik tavapärase müügitöö kõrval ka natuke šõud teha. Kalamehed on end sisse seadnud Palamuse kaupluse taha. Seal hakatakse peale kala ja kalatoodetega kauplemise ka võistu kalatoite valmistama. Žürii, millesse kuulub mitu Riigikogu liiget ja eksminister Villu Reiljan, valib välja parima külma ja kuuma kalatoidu. Korraldatakse ka suurest vannist käsitsi angerjate püüdmise võistlus. See ala on hästi tuntud neile, kes tavatsevad käia Kasepääl peetaval Kalevipoja Kala- ja Veefestivalil.

Väljanäitusel peaks Eesti kalandusest päris hea pildi saama, sest esindatud on terve Peipsi ääre, samuti Võrtsjärve ja kuuldavasti ka Pärnu kalurid,” ütles Ivar Vinkmann.

Kellele kalatoidud hästi peale ei lähe, võib minna kaema traditsioonilist tervete sigade küpsetamise võistlust Suur sigadus”. Seda peetakse seekord uues kohas: mitte muuseumi juures, vaid endise vallamaja taga.

Avandi, Untsakad ja lätlased

Nagu mitmel varasemalgi aastal, valitakse välja parima laadakostüümi kandja, kes saab auhinnaks 50 000 eurosenti. Vastav žürii käib laadaplatsi läbi ja teeb huvitavamalt riietunud inimestele ettepaneku konkursil osaleda. Need, kes žürii silma alla pole sattunud, ent leiavad endal samuti auhinna võitmiseks šansse olevat, saavad end žüriile näitama tulla kella 11 ja 12 vahel rahvamajja.

Kauplejaid tuleb laadale lisaks kogu Eestile ka Lätist ja Leedust. Suur osa kultuuriprogrammistki on Lätist saabuvate tantsukollektiivide kanda. Umbkaudu sada tantsijat on pärit Priekuli liitomavalitsusest, mille koosseisu kuulub nüüd ka Palamuse kauaaegne sõpruspiirkond Liepa vald.

Lätlaste tantsunumbrid peaks iga laadaline ära nägema, sest nad tuuritavad kõigil kolmel laval ja teevad kogu oma programmi kaks korda läbi,” ütles Ivar Vinkmann.

Päeva ansambliks on seekord Untsakad. Nemad astuvad üles üksnes pealaval ehk pargi laululaval. Samas saab näha kohaliku sega-, nais- ja memmede rühma tantsuetteasteid ja kuulata kohalikku noortebändi Non-Quartet. Õhtupoolikul esineb pealaval kontserdiga publiku lemmik Toomas Anni. Lisaks pealavale pakutakse kultuurilist meelelahutust muuseumi õuel ja staadioni laval. Päevajuhiks on tänavune Oskar Lutsu huumoripreemia laureaat Märt Avandi.

Laadapääsmete vahel loositakse seekord välja OÜ Siligna välja pandud grillkiik. Neil, kes vormistavad laadal Vooremaa aastatellimuse, on lootust võita õmblusmasin.

Kui vihma ei saja, on neil, kes nõus loovutama 50 eurot, võimalus vaadata laada-aegset Palamuset õhust, sest kohale on tellitud kopter. Neid, kel sularaha otsa saab, teenindab lahkesti rahvamaja juures seisev pangabuss. Jõgeva inimestel, kes autot ei oma, on võimalus väljanäitusele sõita eribussiga. See väljub kell 9.30 ja 10.30 Jõgeva bussijaama parklast. Tagasi Jõgevale saab sõita kell 15 ja 16. Buss väljub Palamuselt Mäe tänavalt.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus