Jakobsoni kõnevõistluse võitja on taas Torma põhikoolist

Möödunud neljapäeval Carl Robert Jakobsoni nimelises Torma põhikoolis peetud X Jakobsoni kõnevõistlusel “Isamaa on meile püha” rääkisid noored  minevikuväärtustest, tänasest ühiskonnaelust ja tuleviku võimalikest arenguteedest. Žürii kuulutas võitjaks Torma kooli õpilase Teele Olgo.

Kõnevõistlus avati traditsiooniliselt Carl Robert Jakobsoni austamishetkega tema mälestussamba juures koolimaja ees.

“Jakobsoni kõnevõistlusel soovin igal juhul kohal olla,” lausus Pärnumaal Kurgjal asuva Carl Robert Jakobsoni talumuuseumi direktor Monika Jõemaa. Torma vallavanem Triin Pärsim tervitas kõnepidajaid ja kaasaelajaid kooli saalis.

Isamaakõnesid harjutati hoolega

Žüriis olid Monika Jõemaa, 2016. aasta kõnevõistluse võitja Martin Kalm, Jakobsoni kõnevõistluse Torma vallavanemana ellu kutsunud nüüdne vallavolikogu liige Riina Kull, Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna haridusnõunik Heiki Sildnik, Kuremaa turismi- ja arenduskeskuse juhataja Tiina Tegelmann, Torma raamatukogu juhataja Nele Tõnissoo ja Torma põllumajandusosaühngu juhataja Ahto Vili.

Võistlejad esitasid esmalt vabalt valitud katkendi Carl Robert Jakobsoni Kolmest Isamaakõnest. “Jakobsoni tekstid vajasid kõvasti harjutamist, sest nendes on tänapäeva inimestele rohkesti vanamoelisi sõnu,” ütles Torma põhikooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja Tiina Raudsepp. Pärast viieminutilist vaheaega jätkus võistlus omaloominguliste kõnedega.

Võitja konkurentidest noorem

Žürii nimel sõna võtnud Riina Kull kuulutas kõnevõistluse võitjaks Torma põhikooli kaheksanda klassi õpilase Teele Olgo. “Olen varasemaid kõnevõistlusi kuulamas käinud. Nüüd otsustasin võimed ja oskused ise proovile panna,” ütles ta. Tütarlaps tõi oma kõnes välja, miks on uhke olla eestlane.

“Meie kool on Jakobsoni kõnevõistlusel ikka väärikalt esindatud olnud. Seekord osales koguni kolm õpilast – Kadi Kask ja Hanna Hanst 9. ning Teele Olgo 8. klassist. Teele andis võistlusel endast parima, küllap ta närveeris, kuid suutis ennast kokku võtta,” ütles õpetaja Tiina Raudsepp.  Teele on koolis õpilasomavalitsuse üks eestvedajaid.

“Hoidsin lapselapsele kogu hingest pöialt. Ta on väga põhjalik ja mitmekülgne. Näiteks spordis paistab ta silma jooksmises, on edukas võrkpallis ja jalgpallis,” ütles võitja vanaema Liivi Väits, kes on Torma põhikoolis kokk.

Kõnevõistluse kombe kohaselt sai Teele Olgo auhinnaks Carl Robert Jakobsoni Kolme Isamaakõne nahkköites trükiväljaande ja Jakobsoni pildiga kaunistatud Eesti 500kroonisega võrdse rahasumma eurodes. Tunnustuskingituse – esindusliku raamatu Eesti kunsti ajaloost otsustas võitjale üle anda Torma põllumajandusosaühingu juhataja Ahto Vili.

Carl Robert Jakobsoni talumuuseumi eriauhinna pälvis direktor Monika Jõemaalt Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumi õpilane Anni Zimmermann.“Toonitasin oma kõnes, et eestlased võiksid vähem hädaldada ja mõelda rohkem positiivselt. Kõnede ettevalmistamisel andis head nõu  õpetaja  Tiiu Kirsimäe,” lausus Anni, kes kaastegev ka Palamuse amatöörteatris ja teisteski teatriprojektides.

Laiuse Jaan Poska põhikooli õpilasele Marten Kravtšukile andis kõne koostamiseks inspiratsiooni töö kodutalus. “Kavatsen  õppida põllumajandust ametikoolis ja seejärel lõpetada maaülikooli. Põllumehel on edukaks toimetulekuks vaja ka head kõne- ja suhtlemisoskust,” ütles ta. Noormehe juhendajaks on eesti keele ja kirjanduse õpetaja Helge Maripuu.

Voore põhikooli esindas kõnevõistlusel Armo Ivask (juhendaja õpetaja Eve Koch), Vändra gümnaasiumi Edrin Hansen (juhendaja õpetaja Anne Vaher) ja Vändra vallas asuvat Juurikaru põhikooli Jakob Pertel (juhendaja õpetaja Epp Rasva).

Kõik võistlusel osalejad said kaasa meenekoti kingitustega. “Tänavune kõnevõistlus tõestas, et Jakobsoni mõtteid saab edasi anda konkreetselt ja lühidalt ning kinnitas, et teemad, mis panid Eesti rahva südame valutama üle saja aasta tagasi, on aktuaalsed nüüdki,” märkis Riina Kull.

Jakobsoni kõnevõistlus sai teoks Torma valla, Torma põhikooli ja erinevate projektide toetusel. Koolidirektor Toomas Aavasalu tänas kõiki kõnevõistlusele kaasa aitajaid.

Esimene Jakobsoni kõnevõistlus peeti Tormas 2007. aastal ja selle võitis toonane Jõgeva ühisgümnaasiumi õpilane Mart Sildnik.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus