Jakobsoni kõnevõistluse võitis Anastasia Andrejeva

 

Laupäeval Torma Rahvamajas neljandat korda peetud Jakobsoni kõnevõistluse “Isamaa on meile püha“ võitis Jõgeva Ühisgümnaasiumi 11. klassi õpilane Anastasia Andrejeva, keda juhendas eesti keele ja kirjanduse õpetaja Helge Maripuu.

Igal võistlejal tuli esitada vabalt valitud katkend Carl Robert Jakobsoni isamaakõnedest ja pidada iseseisvalt ette valmistatud kõne teemal “Eesti elab”.

Anastasia Andrejeva pühendas kõne oma vanavanaisale Anton Lambingule ja kõigile neile, kelle esivanemad aitasid tuua Eesti Vabariigi maailmakaardile. Tema vanavanaisa hukkus, võideldes meie kodumaa ja väikese maarahva nimel. Ta võitles oma elu viimse lahinguni õigluse eest mõttega: kõigil on õigus olla vaba,” ütles Anastasia Andrejeva.

Jõgeva Ühisgümnaasiumi õpetaja ja Anastasia juhendaja Helge Maripuu sõnul on kõnevõistluse puhul tegemist ääretult olulise ettevõtmisega. “Mis veelgi tähtsam — seda organiseerib vald, tuues oma ajaloolise suurkuju 21. sajandisse.”

Maripuu kinnitusel on kõnevõistluse tase aasta-aastalt tõusnud. “Õpilastel peab olema võimalus ennast väljaspool kooli proovile panna, teistega võistelda. See õpetab ennast kõige kiiremini tundma, ennast adekvaatselt hindama ja õpilastele see üldjuhul meeldib. See on üks võimalus noorsugu arendada, suunata oma juuri tundma õppima. Meie koolis õnneks soositakse õpilaste esinemist väljaspool kooli. Kõik õpilased on võimelised kõnelema, peab ainult ise tahtma ja eelkõige iseennast usaldama.”

Teise koha pälvinud Viljandimaa Tarvastu Gümnaasiumi abiturient Kätlin Jõgi oli mõlemad oma kõned “lahti mänginud”, nimelt ei piirdunud ta nende esitamisel ainult kõnepuldis rääkimisega.

“Oma häälega mängivat Anastasiat ja dünaamilist Kätlinit kuulates oli väga huvitav jälgida, kuidas tekst hargnes. Võistluse tase oli väga ühtlane ning üsna raske oli otsust langetada,” tunnistas žürii esimees Ants Paju. Kätlin Jõgi pälvis teatraalsuse eest ka Jõgeva Maavalitsuse eripreemia.

Kolmanda koha viis koju Torma valla Sadala Põhikooli 9. klassi õpilane Ahto Luhamäe.

Võistlusel osales kokku kuus õpilast Jõgevamaa ja Viljandimaa koolidest, selle korraldas Torma valla kultuurijuht Merle Nisu.

Zhüriis hindasid kõnepidajaid Ants Paju, Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna haridusnõunik Heiki Sildnik, sama osakonna peaspetsialist Tiina Tegelmann, Torma vallavanem Riina Kull ja eelmisel aastal kõnevõistluse võitnud Jõgeva Ühisgümnaasiumi õpilane Liivar Lepp.

Torma vallavanem Riina Kull ütles, et kõnevõistlusel osalejad tegid laupäeva hommikupooliku nii zhüriile kui ka Torma kultuurimajja võistlust jälgima tulnutele väga ilusaks. Vallavanem soovis, et lisaks Jõgeva- ja Viljandimaa noortele osaleksid Jakobsoni kõnevõistlusel edaspidi ka kolmanda Carl Robert Jakobsoniga seotud piirkonna ehk Pärnumaa noored. Ta kinnitas ka, et aasta pärast toimub järgmine ehk viies  Jakobsoni kõnevõistlus.  

Jakobsoni kõnevõistluse võitjad

Anastasia Andrejeva Jõgeva Ühisgümnaasiumi 11. klassist  — 85,5 punkti

Kätlin Jõgi Tarvastu Gümnaasiumi 12. klassist  — 83 punkti

Ahto Luhamäe Sadala Põhikooli 9. klassist — 78 punkti

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus