Jäätmeveo hind tõusis eramajade omanikele üle kolme korra

Nii mõnigi Jõgeva eramaja omanik sai selle aasta teisel päeval ebameeldiva üllatuse osaliseks, kui tema postkasti laekus jäätmevedu korraldava ettevõtte Ragn Sells uus hinnakiri, kust võis lugeda, et alates 1. jaanuarist on hinnad möödunuga võrreldes ligi neli korda kõrgemad. Ettevõttest väideti, et kuigi eramajade omanikele prügiveo hind tõusis, on hanke võitnud pakett kogusummas varasemast hoopis soodsam.

</span>

Mis puutub hinnatõusu hilisesse teatamisse, siis mitte kõik Jõgeva kliendid ei saanud uut hinnakirja viimasel momendil. Need, kellele laekuvad jäätmeveo arved e-postiga, said uutest hindadest teada juba enne jõule. Kuid kliendid, kellele saadetakse iga kuu paberarve, said uue hinnakirja alles aasta alguses.

Jõgeva elektroonikapoe Teletark omanik Sven Heinola leidis uue prügiveo hinnakirja oma postkastist 2. jaanuaril. Kirja postitamise kuupäev oli 28. detsember ning tõenäoliselt jõudis see nii hilja kohale ka seetõttu, et vahepeal olid pühad.

Hinnakirja uurides saigi Sven päris ebameeldiva üllatuse osaliseks. Eelmisel aastal maksis ta 240-liitrise prügikonteineri tühjendamise eest umbes 1.70 eurot, käesolevast aastast maksab aga sama konteineri tühjendamine 6 eurot. Sveni ja paljusid teisigi Jõgeva eramajaomanikke selline kolossaalne hinnatõus hämmastas. 

Väikeste mahutite hinnad tõusid, suurte omad langesid

Ragn Sells võitis Jõgeva linna jäätmekäitluse hanke möödunud aasta detsembris. Hankel osales viis teenusepakkujat ning Ragn Sellsi teenus oli kolme viimase aasta lõikes kõige soodsam. Ettevõtte lõuna regiooni juht Vallo Jürisoo selgitas, et kokkuvõttes on kogu paketi hind muutunud Jõgeval hoopis umbes kaheksa euro võrra soodsamaks ning hinnamuutused on toimunud paketi sees.

“Langenud on suuremate konteinerite tühjendamise hind,” ütles Jürisoo. Seda tõdes ka Sven Heinola, et suurte, 1,5-4,5 kuupmeetriste konteinerite tühjendamise hind on langenud. “Jah, tõesti on nende tühjendamise  hind varasemast soodsam, kuid sellega justkui surutakse peale suurema konteineri soetamist,” kommenteeris Heinola.

Suure konteineri rent on loomulikult kallim ning uue hinnakirja järgi maksab pooleteisttonnise prügikonteineri tühjendamine üheksa eurot.

Varem kompenseerisid eramute prügiveo korteriomanikud

Jõgeva linnavalitsuse keskkonna ja maakorralduse peaspetsialist Jaan Vahtla selgitas, et linnavalitsus ei saa 2010. aastast muutunud jäätmeseadust järgides piirhindu kehtestada. “See tähendab, et omavalitsusel pole enam võimalik hinnalage reguleerida. Lisaks prügilakulule tuleb hinna sisse arvata veo ettevalmistuse ja ka veo kulu. Konkurss tuleb korraldada riigihangete seaduse alusel ja võidab madalama hinnaga pakkumus. Seekord oli konkursil hind kogu niinimetatud paketi kohta, sest ettevõtja teab oma tegelikke kulutusi omavalitsusest palju paremini,” kommenteeris prügiveohindade muutust Vahtla.

Veel lisas Jaan Vahtla, et varem maksid suurte kortermajade elanikud väikeste eramute prügiveo sisuliselt kinni: “Väikekonteinerite madalad hinnad kompenseerisid seni eelnimetatud suured mahutid, see tähendab, et suurte kortermajade elanikud maksid osaliselt ka väikeelamute jäätmekulud kinni. Selline mahukas dotatsioon oli tingitud eelmiste konkursside hindepunktide süsteemist. Omavalitsused arvasid eelmiste hangete ajal, et teevad eramute omanikele heateo ning surusid hinnad kunstlikult alla. Tegelikkuses osutus see aga hoopiski karuteeneks suurte kortermajade elanikele, nagu nüüd on selgunud.”

Linnavalitsuse keskkonna ja maakorralduse spetsialist kinnitas, et on kursis prügiveo hindadega ka mujal. “Kõikjal, kus väikemahutite hinnad on madalad, maksavad need hinnavahed suures ulatuses kinni suurte mahutite omanikud. Tartu pikendas lepingut, Tallinna osades piirkondades toimiti samuti, säilitamaks madalaid hindu. Uued konkursid pealinnas tõid madalad hinnad, sest firmad on jäätmete põletustehastesse viimisest väga huvitatud, kuna need on linna külje all. Narvas on praegu käimas konkurss täpselt samadel alustel kui Jõgeval ja ka seal on peatselt oodata rahulolematust seoses hinnatõusuga,” valgustas jäätmekäitluse olukorda Jaan Vahtla.

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus