Jaanuar tõi muutlikud ilmad

 

Jaanuar oli muutliku ilmaga — külmad vaheldusid suladega. Kuu algas päikesepaisteliste ja külmade ilmadega. Külmatunnet suurendas veelgi osadel päevadel põhjakaarest puhunud tugev tuul.

iii

Esimese kümmepäevaku keskmine õhutemperatuur oli tavapärasest kaks kraadi madalam. Kahel ööl langes termomeetri näit alla -20 kraadi. 8. jaanuari hommikul mõõdeti Jõgeva ilmajaamas -22,3 kraadi, mis püsis käesoleva talve Eesti ametliku külmarekordina kuni 1. veebruarini.

Soojalaine viis lume

Pärast külma läks järsult sulale ja juba 9. jaanuaril tõusis termomeetrinäit ligi kolme plusskraadini. Näärikuu maksimumtemperatuur mõõdeti 12. kuupäeval, kui päeval oli sooja peaaegu kuus kraadi. Tugev sula võttis põldudelt enam kui 10 sentimeetri paksuse lume ja sulatas ligi 20 sentimeetrini külmunud mulla pinnalt poriseks.

Uus külmalaine algas 16. jaanuarist. Minimaalsed temperatuurid langesid järgneva nädala jooksul õhus kuni -8 kraadini, lume või mulla lähedal veelgi madalamale. Maa oli külmade ajal kaetud ainult lumekirmega, seetõttu olid need suhteliselt nõrgad külmad aia- ja põllutaimedele ohtlikumad kui kuu alguse enam kui -20-kraadised külmad paksu lumega.

Kuu lõpus tuli uus külmalaine

Vähehaaval tuli lund juurde. Tugevam sadu oli 21. jaanuaril, mis tõstis lume paksuse 10-sentimeetriseks. Samas läks ilm siit alates taas sulale. See sulaperiood ei olnud võrreldav kuu esimese poole tugeva sulaga,  maksimaalsed õhutemperatuurid tõusid ainult 0,8 kraadini. Nullilähedane temperatuur ja sageli sadanud sulalumi ning vihm muutsid teed libedaks. Kuigi plusskraadidega lumi sulas, sadas seda samas uuesti juurde ja lume paksus püsis 10…15 sentimeetrisena.

Jaanuari lõpus jõudis kohale järjekordne külmalaine. Kuu viimasel ööl oli külma -18 kraadi ja päeval ‑6 kraadi.

Kogu kuu keskmiseks õhutemperatuuriks kujunes Jõgeval -3,5 kraadi, mis  on viimase 87 aasta keskmisest 3 kraadi võrra kõrgem. Ööpäeva keskmisi negatiivseid õhutemperatuure kogunes kuu jooksul -123 kraadi, mis on tavapärasest -70 kraadi vähem. Kogu talve negatiivsete õhutemperatuuride summaks arvutati 31. jaanuari seisuga -190 kraadi, mis on keskmisest ligikaudu kaks korda vähem ja eelmisest talvest -50 kraadi võrra rohkem.

Veebruar aasta külmim kuu

Milline on olnud Jõgeval veebruari ilm 1922…2007 aasta andmetel? Küünlakuu on tavaliselt aasta kõige külmem kuu keskmise temperatuuriga -7,1 kraadi. Viimase 86 aasta jooksul on aga esinenud väga sooje veebruare (kuu keskmine õhutemperatuur +2 kraadi 1990. aastal) ja väga pakaselisi (kuu keskmine õhutemperatuur ‑17 kraadi 1940. aastal). Äärmustemperatuurideks on veebruaris  registreeritud +10 kraadi 1990. aastal ja -39 kraadi 1956. aastal.

Lume paksus kasvab küünlakuu jooksul tavaliselt 16 sentimeetrilt 22 sentimeetrini. Lumerikkamatel aastatel on maksimaalne lume paksus tõusnud üle 50 sentimeetri, lumevaesematel aastatel aga ainult 3…4 sentimeetrini.

LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeorloog-ekspert

blog comments powered by Disqus