Jaanijärgse aja kestnud orelifestival sai läbi

Pühapäeval lõppes Peipsimaa VI Orelifestival. Jõgevamaa jaoks oli lõppkontserdiks Orelifestivali korraldaja Elke Undi kontsert Lohusuu kirikus.


Seekordse festivali ajal toimus kaheksas Peipsiäärse maakonna kirikus üheksa orelikontserti. Esinejaid oli nii Eestist kui ka mujalt. Jõgevamaal toimusid festivali kontserdid kolmes kirikus Tormas, Mustvees ja Lohusuus.

Festivali peakorraldaja Elke Undi sõnul läks kõik suurepäraselt ja esinejatele meeldis. „Kogudused on suurepärased koostööpartnerid ja tasapisi on ka omavalitsused orelifestivali rohkem ootama ja oluliseks pidama hakanud. Orelid on suurim väljakutse, kuna festivali eelarvest ei ole võimalik selleks ajaks orelimeistrit palgata, kes kõigi kontserdipaikade orelid enne kontserti ära hooldaks. Vanade ajalooliste pillidega on vahel probleeme ja tuleb loota koguduste hoolikusele ja omavalitsuste abile, et neid iga suve alguses korrastataks. Peipsimaa orelifestival saab omalt poolt aidata ainult nii palju, et publiku annetused jäävad kogudustele selleks, et oleks võimalik pille töökorras hoida,“ ütles Unt.

Külalisi suutsid kogudused igatahes üllatada. Sanna Räsänen kirjeldas enda vastuvõttu nii:

„Torma kirikus ilmus umbes kümme sekundit pärast minu saabumist välja härrasmees nahkportfelliga, rahulik, täis kindlust ja autoriteeti. Mainis, et on „oreliabiline“ ning aitab mind pilliga. Tuli välja, et ta on tipptasemel südamekirurg pealekauba! Ta liikus kui operatsioonisaalis ning tekitas minus tunde, et mängin kõige kallimat instrumenti (ehk: teen südameoperatsiooni).“ Oreliabiline Tormas oli laste südamekirurg Toomas Aro, kes pälvis sel aastal EELK aukirja oma töö eest Torma koguduse juures.

„Kõik esinejad oli suurte kogemustega. Muusikaliselt oli valitud terviklikud kavad, mitu kontserti kuulanuna sain ise uut inspiratsiooni ja kuulsin ka uusi teoseid, mida polnud kuulnud. Kavades oli nii klassikalist orelimuusikat kui ka kaasaegsemat ja Martin von Bahri elektroonikaga koosmäng oli festivalil uuelaadne. Kavad ei olnud lihtsad, vaid iga paikkond sai oma orelist taas üllatusi kuulda,“ selgitas festivali korraldaja. Torma kirikus sai kuulda vanadest meistritest kuulda Krebsi, Pierné ja Johann Sebastian Bachi loomingut. Hahni, Westmani, Wessmani ja Von Køessler teosed on ilmselt vähemtuntud ja pakkusid üllatusi.

Mustvee kirikus mängis oreliduo Jaana Jokimies ja Irina Lampéni. Kavas olid Wesley, Johann Christian Bachi, Bédardi, Toivo Kuula, Ad Wammesi ja Breti looming

Elke Unt esitas Lohusuus Buxtehude, Böhmi, Johann Sebastian Bachi, Mendelssohn Bartholdy, Vierne, Alain, Göttsche, Ad Wammes ning Bonightoni orelimuusikat.

Eesti muusikutest osalesid peale Elke Undi Oksana Sinkova flöödil ja organist Kadri Ploompuu, Rootsist tuli oreliduo Jaana Jokimies ja Irina Lampén, samuti organist Sanna Räsänen koos oboemängija Martin von Bahr´iga ja Soomest oli kohal orelimängija Kira Lankinen.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus