Teisipäeval viibis minister Pajusis, Adaveres, Kamaris ja Põltsamaal. Õunapuu rääkis Vooremaale, et ta külastas Põltsamaal kahte kirikut: Konstantinoopolile alluvat vene õigeusu kirikut ja EELK Põltsamaa Niguliste kirikut.
Õigeusu kiriku kogudusel oli ministri sõnul mure, kuidas saada raha, et värvida katust ja paigaldada hoonesse kaasaegne signalisatsioon. Sellega on eriti kiire, sest võimalikud kirikuvargused on viimasel ajal üle Eesti levinud.
Usuasjade osakond tegutseb
Õunapuu soovitas kiriku renoveerimise küsimuses kogudusel siseministeeriumi usuasjade osakonna poole pöörduda.
“Viimastel aastatel on siseministeeriumi lisaeelarvest kirikutele eraldatud teatud investeeringute summad ja ma usun, et umbes kuni 300 000 krooni ulatuses saaks see kogudus sealt raha taotleda,? lausus Õunapuu.
Luteri koguduses tuli samuti kõne alla kirikute ja kirikuvarade kindlustamise teema. Regionaalminister külastas ka Põltsamaa Noortekeskust. “Oli rõõmustav näha, et aktiivsed noored on väheste vahenditega suutnud endale teha toreda kooskäimise koha. See maja oli noori inimesi täis. Kes olid arvutite juures, kes tegelesid vitraazi kujundamisega.?
Põltsamaa vallas jättis ministrile sügava mulje Adavere Põhikooli pere. “Mulle tundub, et see kool oma 133 õpilasega on jätkusuutlik,? ütles Õunapuu.
Minister tõstis esile aktiivseid inimesi, kes on rajanud Adaverre uisuväljaku ja seda öösiti kastavad, et jää veelgi parem oleks. “Niisugused inimesed väärivad mitte ainult tunnustust, vaid südamest tulevat tänu ja lugupidamist,? lausus minister.
Teise positiivse kogemusena märkis Õunapuu Kamari Haridusseltsi rahvast. Minister kiitis kohalike elanike ja valla julgust vana hoone renoveerimisel. “Nad teevad seda nii innukalt ja õhinaga, et ma olen kindel: poole aastaga on sellest majast nii palju ruume kasutusel, et nad saavad juba kõiki oma üritusi siin läbi viia,? oli minister Õunapuu veendunud.
12 miljonit riigilt
“Kui vaadata kõike seda, mis Jõgeva maakonnas viimaste aastate jooksul tehtud on ja üleriigilist kaalu omab, siis ma julgen küll öelda, et see maakond on eestlasele nähtav,? kinnitas Õunapuu.
Aastaid tagasi see tema sõnul nii ei olnud, vaid Jõgevamaa jäi ikka teiste maakondade ja suuremate keskuste varju.
Jõgeva-Põltsamaa gaasitrass on Õunapuu sõnul üks olulisemaid viimasel ajal astutud samme. “Kui see teoks saab, julgeb ka eraettevõtlus senisest enam Põltsamaale tulla,? ütles Õunapuu.
Teisipäeva õhtul kirjutasid minister Jaan Õunapuu ja Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson Lustivere Põhikoolis alla lepingule riigi ja Põltsamaa valla vahel, mille järgi riik osutab Jõgeva-Põltsamaa gaasitrassi ehitamiseks 12 miljoni krooni ulatuses kaasfinantseerimise abi. Terve ehitusmaksumus on Tõnsoni sõnul 40-45 miljonit. Täpset summat ei ole veel teada, sest riigihange on välja kuulutamata ja tegelik hind kujuneb alles selle lõppedes.
Nii suurt ühekordset riigiabi pole Tõnsoni mäletamist mööda siia piirkonda varem tulnud. Põltsamaa linn ja Põltsamaa vald on kumbki oma eelarvest selle gaasitrassi jaoks miljoni eraldanud.
Me arvame, et kui terve Euroopa Liit ehitab endale uut gaasitrassi, siis ei ole meie Põltsamaal ka need ainukesed, kellelt Venemaa gaas ära võetakse,? muigas Tõnson. “Muidugi on gaas kallis, aga see on ka mugav. Jõgeva piirkond, Kuremaa ja Laiuse on juba gaasitrassiga varustatud ja nende eeliseid oleme kogu aeg kadestanud, alustades juba sellest, kui seal gaasiga vilja kuivatati, meie siin pidime aga ikka õli tarvitama,” rääkis Tõnson.
Põltsamaa vallavanema kinnitusel on loomisel töörühm, kes lähima paari nädala jooksul riigihanke välja kuulutab.
Mis maksab gaasikatel?
Lustivere kohtumisel olid inimeste küsimused minister Õunapuu kinnitusel ikka kõige enam gaasiprojektiga seotud. “Nad pärisid, millal see tuleb, kui palju maksma läheb, kui palju gaasikatel maksab jne. See on ka loogiline ja inimlikult arusaadav mure,? rääkis Õunapuu.
Minister kinnitas gaasikütte otstarbekust ja eeliseid ja tunnistas, et kasutab ka ise oma Tartu-kodus gaasikütet. “Selge on see, et kõik kütteliigid lähevad aina kallimaks ja ka puudega kütmine on väga kallis, kui just oma metsa ei ole. Ma arvan, et see otsus Jõgevalt gaasitrass Põltsamaale rajada oli õige,” ütles Õunapuu.
“Teed, gaasitrassid ja sideliinid on ju tegelikult elusooned. Kui need on rajatud, oskavad ka inimesed oma elu nende lähedale sättida,? kinnitas minister.
Kolmapäeval kohtus minister Õunapuu Kuremaa lossis Jõgeva maavalitsuse osakonnajuhatajatega ning seejärel ka külaliikumise liidrite ja kultuurimajade juhtidega. Ühises vestlusringis arutati, kuidas kodupiirkonna arengule kaasa aidata.
Mustvee rõõmude ja muredega on minister samuti hästi kursis. Positiivse poole pealt tõstis ta esile Mustvee Gümnaasiumi tegevust.
“Ma saan aru, et Mustvee linnapead huvitab, mis sellest sadama-alast saab, kas see võimalik turismiarendaja tuleb sinna nende võimalike hotellikohtadega või ei tule,? rääkis minister. Ta rõhutas, et kui need plaanid, mis maavalitsusel nii Omedu kui Mustvee sadamaga on ja mille tarvis Euroopa Liidust 6 miljoni krooni ulatuses raha on eraldatud, teoks saavad, võib liiklus Eesti ja Venemaa vahel mööda veeteed toimuma hakata.
JAANIKA KRESSA