Jaan Männik majandusklubis: kasv on kõige alus

 

Jõgeva- ja Tartumaa majandusklubis esinenud Eesti Panga nõukogu esimees Jaan Männik peab Eestit kimbutavate probleemide parimaks lahenduseks majanduskasvu.

“Me seisame uute väljakutsete ees,” rääkis ta. “Meil on kihistumine nii Eesti sees kui ka regionaalselt ja regionaalne kihistumine on isegi teravam kui riigisisene.”

Et Eesti regionaalne mahajäämus võrreldes Soome ja Rootsiga väheneks, peab Männiku sõnul Eesti majandus neist riikidest kiiremini kasvama. “Me peame hakkama omi asju vaatlema majanduskasvu perspektiivis,” tõdes ta.

Männiku hinnangul ei aita Eestit edasi Põhjamaade maksupoliitika kopeerimine, sest ka näiteks Rootsis on käivitunud arutelu selle üle, kuidas  majanduskasvu läbi maksude soodustada ja kas vähendada tulumaksu astmelisust.

Põhjamaades toimunu kopeerimise asemel tuleb Männiku sõnul keskenduda tulevikule. “On piinlik, et me pole haldusreformiga kaugemale jõudnud,” tõi ta näite. “Oleks tervitatav, kui äriinimesed rohkem selle teemaga tegeleksid.”

Majandusklubi asutaja, riigikogu liige Aivar Kokk lausus, et Eesti majanduskasvu soodustamiseks ja regionaalse arengu ühtlustamiseks tuleb panustada taristusse. “Tuleks luua kiire raudteeühendus tulevase Ülemiste transpordikeskuse ja Tartu vahel, samuti kiirendada rongiliiklust Tallinna-Narva-Peterburi liinil, Tartu ja Riia vahel ning mõelda võimalusele ehitada Helsingit ja Tallinna ühendav raudtee- ja autotunnel,” rääkis Kokk.

“Mida paremini oleme piirkondlike keskustega ühendatud, seda väiksem on inimeste vajadus Eestist ära kolida,” ütles Kokk. Hea ja kiire raudteeühendus tagab tema sõnul, et inimestel on võimalik taskukohase hinnaga ka paarisaja kilomeetri kaugusel tööl käia.

ARVED BREIDAKS

blog comments powered by Disqus