Jäädvustused Siimustist sellel kevadel

Konkursile saabunud kuuekümne kolme foto üksteist autorit olid üsna erinevas vanuses – algkoolilastest pensionärideni. ?Pildistatud on Siimusti kauneid kohti, inimesi, loodust, loomi ja sedagi, mida igapäevaelus alati märgatagi ei oska,? ütles konkursi idee autor ja korraldaja, Siimusti raamatukogu juhataja Tiina Mihhailov. Et tema kirjutatud projekti toetas Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp ning rahalist abi saadi ka vallavalitsuselt, oli pidulikul lõpetamisel võimalus kõiki fotode autoreid ka meeles pidada ning maiustustelaudki katta.

Kohaliku rahva lemmikfoto

Raamatukokku välja pandud konkursipiltidest selgitasid vaatajad välja oma lemmiku. Oma arvamust avaldas kokku 87 inimest. Igaüks jagas punkte kümnele kõige enam meeldinud fotole, mille põhjal Tiina Mihhailov suurt punktitabelit pidas. Näituse piduliku lõpetamise päevaks kinnitati kõige enam punkte saanud piltide juurde ka vastavad sildid. Kõige suurema soosingu osaliseks oli saanud Rain Lääne tehtud pilt magavast siilist salasõna all ?Plasku?. Loomad ja loodus olidki pildistajaid kõige enam köitnud. Tabada oli püütud võimalikult palju ka Siimustile omast ja iseloomulikku, rõhutamaks just seda paika ja sellel kevadel. Omapärase nurga alt nähtuna kandsid omaette mõtet nii Siimusti liiv ja kivid, läbisõitjate jaoks varjule jäävad nurgad kui ka põnevad hetketabamused. Kes oli pildistanud oma sõpra, kes ilusaid õisi ja kaunilt kujundatud aedu, kes maju. Mõni oli ilmselt fotoaparaadiga pikka aega ringi käinud, et pildile just seda ühte hetke tabada.

Igatahes annab esimese fotokonkursi õnnestumine lootust, et üritusele õnnestub toetajaid saada ka edaspidi. Siis saab teoks Tiina Mihhailovi mõte korraldada järgmisel aastal fotokonkurss ?Siimusti suvi 2005? ning niimoodi tehakse ajapikku nelja näitusega aastaaegadele ring peale. ?Pärast seda saab ehk nende nelja parimatest piltidest ühe näituse ja võib-olla on mõni objekt selle aja jooksul muutunud,? arutles Tiina Mihhailovning leidis, et vahest on sel moel võimalik saada mingi ülevaade selle aja jooksul väikeses kultuurikontekstis toimunustki.

Professionaali pilgu läbi

Lisaks vaatajate lemmikfoto autorile mõeldud auhinnale anti välja veel teinegi – kunstilise taseme poolest parimale fotole mõeldud auhind. Selleks oli näitusepilte asjatundjana analüüsima kutsutud Vooremaa fotograaf Anatoli Makarevit?. Tema tegi koos kõikide konkursil osalenutega näitusele tiiru peale ning kõneles sellest, mismoodi olid paigas kompositsioon, värvid, diagonaal, foto täituvus ja sügavus; kuivõrd äratuntav oli mingil fotol mingi element, mis just seda paika iseloomustab jne. Heale fotole esitatud nõuetele vastas tema seisukohalt kõige enam Heini Reimanni töö ?Hariduse allee? salasõna all ?Tabatud ilu?. Seda fotot pidas kutseline fotograaf tugevaks nii kunstiliselt kui ka kõneka allkirja poolest, sest teatavasti on ka tabaval pildiallkirjal väga oluline osa.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus