Ja saagu valgus

Tänavu on mõiste – vahelduvvool – saanud Jõgeva linna ja valla elanike jaoks täiesti uue sisu. See tähendab, et selles piirkonna vool kord on ja kord jälle pole. Ja millal teda pole, seda ei tea ette keegi. Praegusel ajal ei kujuta elu ilma elektrivooluta päriselt ettegi. Eriti kortermajades, kus pole ei pliiti ega ahju. Talv, ennustatavalt pakaseline, on ukse ees. Mis siis ikkagi saab, kui ühtäkki vool näiteks ööpäevaks või kauemakski ära kaob? Ei taha seda ettegi kujutada. Kiiresti külmuvad kinni kanalisatsiooni- ja veetorustik, külmad toad muutuvad kiiresti reaalsuseks.
Kümmekond aastat tagasi jaanuaritormi tulemusena tekkinud 9-tunnisest elektrikatkestusest piisas, et Põltsamaa elamurajooni korrusmajades kanalisatsioon lakkaks pikemaks ajaks töötamast. Kel oli, kuhu minna, kolisid koos peredega ahjuküttega elamistesse tuttavate ja sugulaste poole. Kel polnud kuhugi minna, lõdises tekikuhja all ja üritas meeleheitlikult asjakohast infot hankida. Et kaua sellises blokaadi meenutavas olukorras tuleb vastu pidada. See polnud aga lihtne, sest mobiiltelefonid olid tühjad, mobiilimastidest kadus vool ja levi polnud. Isegi kui said rikketelefoniga ühendust, kuulsid sealt, et oma mure kurtmiseks tuleb saata e-mail. Ei tea küll, millega?
Kõige halvemaks osaks sellistest kriisides ongi info puudumine. Et mis toimub, kui kaua tuleb veel vastu pidada, milline kauplus on veel avatud, kas kellelgi on generaatorit pakkuda? Need on küsimused, millele otsiti vastust ka kevadisel alajaamapõlengujärgsel ajal. Tore, et info levitamise võttis kiiresti enda ülesandeks Facebooki-kommuun ja Vooremaa sai oma veebiga abiks olla. Tahaks väga loota, et selliseid pikki voolukatkestusi enam ei tule või vähemalt ollakse nendeks palju paremini ettevalmistatud. Ka infokanali osas.

blog comments powered by Disqus