Iseseisvuspäev harrastusfotograafide silme läbi

Fotonäituste tegemine on vanaveskilastel juba traditsiooniks kujunenud, kusjuures neil osalema kutsutakse ka seltsi mittekuuluvaid piltnikke. Näituste jaoks teemade välja mõtlemine pole aga sugugi lihtne. Samas on hea teema üheks hea näituse eelduseks.

?Selle, et näitus võiks olla pühendatud ühele konkreetsele päevale, pakkus välja sordiaretuse instituudi direktor Mati Koppel, kes on meil kõige viljakamaks fotograafiks kujunenud,? ütles kultuuriseltsi Vanaveski eestvedaja Margus Ess. ?Kuna iseseisvuspäev oli parasjagu tulemas, tuli mõte just sellele päevale keskenduda juba üpris kiiresti. Pealegi on meil Jõgeva alevikus 24. veebruari tähistamiseks vahvad traditsioonid.?

Lipp ja koogid

Juba kolmel aastal on nimelt käidud vabariigi aastapäeva hommikul instituudi peahoone ees lipuväljakul ühiselt lippu heiskamas ja lipulaulu laulmas ning pärast seda pannkooke söömas. Kuna lipp heisatakse, nagu Toompealgi, täpselt päikesetõusul, siis peab pannkoogitoimkond koogitegu alustama juba kell kuus. Alustavad ka. Nurisemata. Sest rõõm ühisest peost on alati suurem kui tüli selle ettevalmistamisest.

Näituselgi võib näha pilte lipuheiskamisest ja pärastisest pannkoogisöömisest. Mati Koppel on aga jäädvustanud ka näiteks lilledega kaunistatud Vabadussõja mälestussambad Laiuse kalmistul ja Kursis, kust Koppelite pere sel päeval läbi juhtus sõitma. Ka Laiuse linnusevaremetes 24. veebruaril peetud lumelahingut jõudis Mati Koppel jäädvustada.

Tiina Sääliku näitusepildid küll otseselt iseseisvuspäeval tehtud pole, küll aga on need temaatiliselt selle päevaga seotud. Üks pilt kajastab näiteks mulluse Erna retke avadessanti Valkla rannas, teine aga on rahvuslipu värvides talvine looduspilt.

Lipuga mõmmi

Näituse kõige vaimukama foto autor on nelja-aastane Markus Ess. See kujutab mustal plastkelgul istuvat sinakate pükstega valget karumõmmi, kellel on kaenla all väike sinimustvalge lipuke.

Kui ennist sai väidetud, et Vanaveski kõige viljakam fotograaf on Mati Koppel, siis siinkohal tuleb teha väike korrektiiv: kõige viljakam on vist siiski toosama nelja-aastane Markus.

?Just äsja kustutasin arvutist sadakond Markuse taiest,? ütles isa Margus Ess muiates. ?Aga tohutu klõpsude hulga sisse satub tal ka päris vahvaid tabamusi. Juba vaatenurk on tal sõltuvalt kasvust teistsugune.?

Eks nii tulevased fotokunstnikud sirguvadki?

Järgmise fotonäituse teevad vanaveskilased jõulude paiku. Selleks ajaks jõutakse kindlasti ka mõni hea teema ?välja haududa?.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus