Isad ja vanaisad käisid lasteaias ja koolis

 

Homme, nagu novembrikuu teisel pühapäeval juba ligemale sada aastat tavaks, tähistatakse isadepäeva. Ameerika Ühendriikidest alguse saanud ja põhjanaabrite kaudu meilegi jõudnud isade austamise ja isaduse tähtsustamise päev, mida meil aastakümneid avalikult ei tähistatud, on nüüd õnneks taas aujärjele tõstetud.

Pikki aastaid peeti emade- ja isadepäevade asemel tähtsamaks hoopis teist masti ja värvi pühi. Nüüd polegi vist kooli, lasteaeda ega kultuuriasutust, kus isadepäev  tähistamata jäetakse. Taasiseseisvunud Eestis on see lausa üleriigiline pidupäev. Estonia kontserdisaalis on päevakohane kontsert, Eesti Naisliit kuulutab aga välja aasta isa – homme juba üheteistkümnendat korda. Selle tiitli pälvib mees, kelle perekonnas kasvab või on üles kasvanud vähemalt kaks tublit last ja kes on tunnustatud nii oma ametitöös kui ka perekonnaelus ning on ühiskonnale heaks eeskujuks.

Isad päevakangelasteks

Paljudele on homne isadepäev aga eelkõige pidupoolsem perepäev, mil võetakse aega koosolemiseks ja vastastikusteks tähelepanuavaldusteks. Enamikes koolides ja lasteaedades on isadele ja vanaisadele ning poistele kui tulevastele isadele pühendatud ettevõtmised juba peetud. Mõnel pool, näiteks Laiuse lasteaias, Põltsamaa Ühisgümnaasiumis ja mujalgi oli terve see nädal poistele pühendatud. Siimusti lasteaias peeti perepäeva neljapäeval, eile oli sportlik pereõhtu koos isade ja vanaisadega Siimusti algkoolis ja Kurista lasteaias Karukell. Täna kell 16 algab Põltsamaa kiriklas isadepäevale pühendatud kogupereüritus “Lapsesuu ei valeta”, kus osalevad ka Aidu pühapäevakooli lapsed ja nende pereliikmed. Puurmani  Spordi- ja kultuurimajas, Jõgeva Virtuses, Võisiku-Kundrussaare Külaseltsis EWA on isadepäeva üritused  aga homme. Et üsna paljudes peredes polegi lapse kõrval isa – mees on oma kohustuse unustanud või on sunnitud kusagil kaugemal  töötama -, ongi sellistele pidudele kutsutud mitte üksnes isad, vaid ka vanaisad, kasuisad, vanemad vennad või veel keegi, kes lapse jaoks oluline.

Lapsed teevad isale kingitusi

Isadele ja vanaisadele kingituste valmistamine koolis, lasteaias või kodus on päevakorral olnud juba pikemat aega. Põltsamaa Emadeklubi tegi selleks puhuks oma töötoa lahti juba kaks nädalat tagasi. Marje Aigro juhendamisel valmistasid lapsed võtmehoidjaid ja lipse, maalisid tassidele ja lõuenditele ning meisterdasid teisigi kingitusi. Eilseks oli Emadeklubis saanud oma kingituse valmis juba 300 last.

Usin ettevalmistus isadepäeva tähistamiseks käis ka Jõgeva lasteaias Rohutirts.   Joonistati õnnitluskaarte ja pilte, 5-6- aastaste rühma lapsed tegid õpetaja Sirje Lilleoru juhendamisel oma isast plastiliinist bareljeefi, mis üle värviti ja lakiti. Eile  oli lasteaias isadepäeva kontsert, siis sai kingitused üle anda või koju kaasa võtta. Õpetajad Tiia Veski ja Ülle Hansen olid vanema rühma lastele õpetanud selgeks näidendi “Isad teevad tähtsat tööd”. Selles mängiti, lauldi, tegutseti ja matkiti oma isade tööd: kord oldi politseinikud, kord ehitajad, autojuhid või teised ametimehed.

Oldi ka muusikud, selles osas tegi kaasa seda ametit pidav Rauli isa. Seekord esinesid kontserdil solistidena ainult poisid. Kuna selgus, et rühmades on nii palju lapsi, kes kõik tahavad üksi laulda, otsustati, et las poistenädal esinevad poisid, kevadisel tüdrukutenädalal aga tüdrukud.

Mängiti ja nuputati koos isadega

Adavere Põhikooli lapsed tulid neljapäeva õhtul kooli tagasi, siis juba koos isade ja vanaisadega, mõni ka ema või vanaemaga. Isadepäeva tähistamine algas maastikumänguga õhtuhämaras mõisapargis. Ühiselt lahendati salakirju ja joosti võidu, et kiiremini kontrollpunktid läbida. Koolimajas joodi sooja teed ja nuputati viktoriini “Targem kui…” küsimustele vastuseid. Õpiti selgeks uus seltskonnatants, mida vihtusid koos lastega  paarkümmend isa ja vanaisa. Selgitati  võitjad, kuid kaotajaid seekord polnudki – auhindu jagus kõigile. Suu said magusaks ja silmad särama nii lapsed kui ka nende isad ja vanaisad. Paistis, et kooli huvijuhi Evi Rohtla ja sotsiaalpedagoogi Ede Paju korraldatud ühisettevõtmisega jäädi rahule. 

Isadepäeva puhul ja isade auks heisatakse homme riigilipud.

iii

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus