Invasort on ka sport!

Spordiklubi Achilleus loodi mullu 20. märtsil. Klubi tegevusvaldkonnaks on invasport ning peamiselt on see mõeldud Jõgevamaa liikumispuuetega inimestele. SK Achilleus peamine eemärk on pakkuda liikumispuuetega inimestele tegevust harrastusspordist kuni  tõsiselt võetava spordini välja. Praeguseks ajahetkeks on spordiklubi korraldanud kergejõustikuvõistluse ning Heitealade karikasarja 2009, mida on plaanis korraldada ka edaspidi.

Inva- ja tavaspordi erinevused seisnevad vaid reeglites, sest tuleb arvestada ju inimeste iseärasustega. Näiteks on reeglites ära toodud kindlad nõuded ratastoolidele, heitepukkidele ning proteesidele. Spordialades ei ole erinevusi. Populaarsemateks aladeks maailmas on kergejõustik, boccia, laskmine, lauatennis, ratastoolikorvpall ja -tennis, ujumine, kelguhoki ja suusatamine. Meil harrastatakse peamiselt kergejõustikualasid, bocciat, ujumist ning kelguhokit.

Mujal maailmas on tavasportlaste kõrval au sees ka invasportlased. Ka neile korraldatakse võistlusi, kus nad saavad oma võimeid proovile panna. Igal alal toimuvad nii riiklikud, maailmajagude kui ka maailmameistrivõistlused. Kõige tähtsam spordisündmus on muidugimõista paraolümpia. See toimub samal aastal ja samas asukohas, kus  olümpiamängud.

Meie sportlased on kõige edukamad ujumises, kergejõustikus ja ka kelguhokis. Ujujad on saanud suurtel võistlustel kõrgeid kohtasid, purustades sellega ühtlasi nii Eesti kui maailmarekordeid. Kahjuks ei pälvi Eestis invaspordiga tegelevad inimesed nii suurt tähelepanu kui tavasportlased ning nende saavutused jäävad tihti vaid nende endi teada. Seda viga püüabki SK Achilleus parandada. Kui see ei õnnestu Eesti tasemel, siis vähemalt Jõgevamaa invasportlaste head tulemused püüab ta nähtavaks ja kuuldavaks muuta.

Mida annab invasport liikumispuudega inimesele ja tema perekonnale? Võin oma kogemusest öelda, et kõige tähtsamad on enesekindlus ja palju positiivseid  emotsioone. Sport on võimalus ennast teostada ja ületada. See võib muuta meid paremateks ja veelgi paremateks inimesteks, kui me täna oleme.

Kui soovite teema kohta rohkem infot, vaadake http://achilleus.endre.pri.ee

iii

ENDRE VARIK, Spordiklubi Achilleus juhatuse liige

blog comments powered by Disqus