Internet koputab peagi ukse taga

Riigihanke võitnud aktsiaselts Kernel rajab 1. juuniks maakonda katva traadita internetivõrgu ning on järgneva kolme aasta jooksul valmis pakkuma interneti püsiühendust. Selleks hakatakse aprillis olemasolevatele mobiilimastidele ja teistelegi kõrgelasuvatele objektidele paigaldama raadiokeskusi. Internetisoovijad saavad soetada vastuvõtja, mis interneti koduarvutisse toob.

Vajalik on otsenähtavus

?Tehniliselt on internetilevi teostatud ülikõrgsagedusliku (5 GHz) raadioside abil, selles sagedusalas eeldab side üldiselt otsenähtavust antennide vahel,? täpsustas Kerneli tarkvaradirektor Priit Truusalu.

Nii peaks internet jõudma 90 protsendi jõgevamaalasteni. ?Arvestades konkreetseid looduslikke iseärasusi, mis selguvad hiljem, tuleb väga tõenäoliselt pärastpoole veel lisada tugijaamu,? jätkas Truusalu. ?Raadiosignaali levi on küll arvutatav, aga mitte väga täpselt. Nii võib öelda, et päris valmis ei saa võrk ilmselt kunagi.?

Senised WiFi alad jäävad alles, nõudlikumad kasutajad võivad uude võrku üle kolida.
Firma tegevdirektor Raivo Laats näitas eile maavalitsuse töötajatele uue võrgu kliendiseadet. Vastuvõtja võib kinnitada näiteks olemasolevale teleriväliantenni külge. Oluline on otsenähtavus mastiga, kust internet tuleb. Kernel saab maja katusele paigaldada kuni viie meetri kõrguse antenni, mille külge kliendiseade kinnitatakse.

Kliendiseadme hind ei ületa 4500 krooni, lubas Raivo Laats, lisades, et selle võib kas kohe välja osta või rentida 150-kroonise kuutasu eest.

Riigihanke tingimuste kohaselt jääb interneti püsiühenduse kuutasu 300 krooni piiresse, kui kiirus on 256 kB. Poole suurema kiiruse puhul ulatub hind 500 kroonini. Erinevate kiirustega internetipakettide hinnad on väljatöötamisel. Omad piirid seab konkurentide pakutavate teenuste hind.

Tänavu eeldab Kernel umbes 300 uue kliendi liitumist. Praegu kehtivad lepingud ligi 40 erakliendiga Jõgevamaalt, lisaks jagatud interneti tarbijad.

KülaTee3 toob maakondadesse interneti

Raivo Laats ütles, et igast külast võiks üks aktiivsem inimene Kerneliga ühendust võtta, meiliaadressil info@kernel.ee või telefonil 742 0234, misjärel firma saaks kohapeal internetilevi takistuste suhtes lahendusi välja pakkuda. Samuti on võimalik üheks vastuvõtjast saadavat internetti majapidamiste vahel jagada, nii et kõigil kasutajatel säiliks normaalne kiirus. Selliste vastuvõtukomplektide hind algab umbes 15 000 kroonist. Kui küla paikneb näiteks kõrge metsa taga, on kokkuvõttes ökonoomsem püstitada üks pikk mast, mille külge paigaldatakse vastuvõtja.

?Kui poolteist aastat tagasi tulime välja ideega tervet maakonda katvast traadita internetivõrgust, peeti seda üsna utoopiliseks ja ei võetud tõsiselt,? meenutas maavanem Aivar Kokk. ?Nüüd saab see reaalsuseks mitte ainult Jõgevamaal, vaid teisteski maakondades.? Ta ütles, et alates märtsikuust on Jõgeva maavalitsuse kodulehel üleval registreerumisleht Kerneli kaudu internetiteenuse soovijatele.

KülaTee 3 programmi raames korraldatud internetiseerimishankel osalesid peale Kerneli veel Norby Telecom AS ja Elion Ettevõtted AS. Samal ajal ka Järva- ja Viljandimaal väljakuulutatud riigihanke võitis Norby Telecom. Järgmised hanked interneti püsiühenduse teenusepakkuja leidmiseks viidi läbi Hiiu, Saare ja Ida-Viru maakonnas.

Aktsiaselts Kernel asutati 1994. aastal, firma aktsiakapital on täielikult kodumaises omanduses. Tartus ja Lõuna-Eestis internetiühenduse pakkumise kogemus ulatub kümne aastani.

KülaTee 3 on maapiirkondade internetiseerimise sihtprogramm, mille eesmärgiks on interneti püsiühenduse kättesaadavuse parandamine hajaasustusega maapiirkondades. Loodavate tingimustega tagatakse elanikele interneti püsiühenduse kättesaadavuse samadel tingimustel linnades ja alevikes elavate inimestega.

Programmi sihtgruppideks on kohalikud omavalitsused ja nende allasutused ning regionaalselt hajali paiknevate asumite elanikud. Programmis osalevad Riigi Infosüsteemide Arenduskeskus, maavalitsused ning kohalikud omavalitsused. Eesmärgiks on katta 90 protsenti Eestist interneti püsiühenduse võimalusega.

ANDRES LOORAND

blog comments powered by Disqus