Ingliskeelne magusalõhnaline maakonnafestival

On novembrikuu eelviimane laupäev, hall ja veidi udune. Täna koolipäeva ei ole, kuid  Võru Kesklinna Kooli hakkavad juba kella üheksast alates voorima kummalised olendid: kriimsilmad ja kitsetalled, hullud kübarsepad ja märtsijänesed, Peeter Paanid ning irvik-kiisud. Õhkkond on ärev. Lisaks lõhnab kuidagi kahtlaselt magusalt, nagu küpsetaks seitsme kitsetalle mamma suurel pannil krõbedaid kooke. Ega see vale olegi.

Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi inglise keele õpetajad korraldavad siin täna järjekordset põhikoolide maakondlikku ingliskeelsete näidendite festivali ning seda juba neljandat aastat järjest (sel aastal küll oma kooli remondi tõttu lahke kesklinna kooli ruumes). 

Esinejaid pingeritta ei panda

Inglise keele õppimine on Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumis alati populaarne olnud ja inglise keele süvaklasside traditsioon on jätkunud kõigi takistuste kiuste juba 1967. aastast saadik. Maakondliku näidendifestivali idee kasvaski välja meie kooli iga-aastastest inglise keele nädalatest ja kuudest, kus esialgu süvaklasside õpilased, hiljem juba enamik põhikooliklasside lapsi esitasid ingliskeelseid näidendeid ja rollimänge loetud inglisekeelsete lektüüriraamatute põhjal.

Meie maakondlikul festivalil ei panda esinejaid pingeritta, see ei ole üldse võistlus, vaid rõõmus kokkusaamine ja võimalus esineda suurema publiku ees, saada esinemiskogemusi väljaspool oma kooli, õppida võõrkeelt läbi lusti ja nalja. Festival toimub kahes vaatuses ning vaheajaks  ongi kitsemamma pannkoogid valmis, neid pakutakse sööklas moosi ja kakaoga kõigile. Seegi on iga-aastane traditsioon.  

Osales umbes 150 last

Sel aastal oli kavas lausa 12 lühinäidendit ja kohal umbes 150 lustilist 4-9 klasside näitlejat Võru maakonnast. Eelnevatel aastatel on festivalil käinud Võru maakonna üheksa erinevat kooli umbes 14 õpetaja juhendamisel. Lapsi on olnud 100-150 piires. Tavaliselt on inglise keele õpetajad need, kes panevad lavastuse kokku ja kirjutavad ise tekstigi.

Tänavuse festivali juhatas sisse Punamütsike Võru kesklinna koolist. Samast koolist keksis lavale ka porgandikooki küpsetav jänes. Järgnesid keskkonnasõbralik Lumivalgeke, keda küll tänapäeva saastatud keskkond veidi kummaliseks muutis, hiigelelevant ja hulgaliselt teisi karvasid ja sulelisi tegelasi, kes enamus olid pärit inglisekeelsete lasteraamatute veergudelt. Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi õpetajad tõid lavalaudadele kaheksa näidendit ja kohal olid ka iga-aastane Kääpa põhikool ning Haanja põhikool. Teadustajatekski olid muinasjututegelased — haldjas Tinker Bell ja piraat Starkey, kelle selge häälekõla ja lustakas esitus ulatusid ka viimastesse ridadesse.

Paljasjalgne Tom Sawyer istus nagu valatult, küll veidi niheledes oma koolipingis  ja Alice Imedemaalt lausus oma maailmakuulsaid fraase segase Kübarsepa seltskonnas.

Etenduse lõpetas teekond šokolaadivabrikusse näidendiga “Charlie and The Chocolate Factory”ehk eesti keeles “Charlie ja šokolaadivabrik”. Tore oli näha, et ka kostüümide ja meigiga oli sellel aastal kõvasti vaeva nähtud ja seda suuresti tänu abivalmis lapsevanemaile. Etenduse lõppedes jagati kõigile esinejatele ja õpetajatele kätte kenad muinasjutumotiividega ingliskeelsed tänukirjad-tunnistused.

Õpetajad-lavastajad olid tänavu Ere Tumm, Marju Purge, Tiia Raag ja Tiia Allas Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumist, Ingrid Kirk, Mare Veiderpass, Marju Kõva ja Jana Kalk Võru Kesklinna Koolist, Svetlana Yavnashan Haanja Põhikoolist ja  Anita Kikas Kääpa Põhikoolist.  Kõik väikesed ja suured Peeter Paanid ja Pöial-Liisid on  tänu neile hakkajatele õpetajatele jälle ühe rõõmsa kogemuse võrra rikkamad.

i

TIIA RAAG JA

MARJU PURGE,

Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi inglise keele õpetajad

blog comments powered by Disqus