Infopäeval loeti suviseid “kultuuritibusid”

Jõgevamaa kultuuritöötajate möödunud reedesel infopäeval Jõgeva maavalitsuses tehti muu hulgas tagasivaade maakonna olulisematele rahvakultuurisündmustele ning arutati nende edaspidise korralduse küsimusi.

Mai lõpus Jõgeval peetud laulu- ja tantsupeost “Meid ühendavad sillad” tegid kokkuvõtteid peo pealavastaja Airi Rütter ja maakonna rahvakultuurispetsialist Pille Tutt.

Ühisel arutelul hinnati maakondlik laulu- ja tantsupidu vajalikuks ja jätkusuutlikuks ettevõtmiseks, ent kus, millal ja missuguses vormis seda tuleval aastal peetakse, pole veel teada. Küll aga on selge see, et lähiajal moodustab maavanem uutel alustel tegutsema hakkava maakondliku laulupeokomisjoni.

“Senine laulupeokomisjon on koordineerinud eelkõige Jõgevamaa taidlejate osalemist üleriigilistel laulu- ja tantsupidudel. Nüüdseks on selgunud, et tsentraalset tugistruktuuri oleks toeks vaja ka kord ühes, kord teises piirkonnas toimuva maakondliku laulu- ja tantsupeo korraldajatele,” ütles maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Monika Aasa. “Selliseks tugistruktuuriks saabki maakonna laulu- ja tantsupeokomisjon, mille juurde moodustatakse piirkondlikud alakomisjonid, mis hakkavad tegelema maakondliku peo kunstilise ja majanduspoolega.”

Maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna peaspetsialisti Tiina Tegelmanni sõnul pälvis palju kiidusõnu augusti alguses Kasepääl toimunud maakonna memme-taadi suvepidu “Maa ja vesi”, eriti just lavastusliku poole pealt. Sealgi oli mängus Airi Rütteri käsi.

“Ka memme-taadi suvepidude traditsioon jätkub, ent nendegi puhul tuleb mõelda, mis suunas edasi liikuda,” ütles Tiina Tegelmann.

Tema sõnul jätkuvad ka nn žanripäevad ehk siis maakonna näitemängupidustused Tabiveres ja seeniorpäevad Palal. Iseasi, kas Palal jõutakse ühel aastal võõrustada nii seeniorlauljaid kui ka –tantsijaid. Maakonna rahvamuusikud kogunevad ka tuleval aastal Jõgevale ja Põltsamaal on taas tulemas Uno Naissoole pühendatud vokaalansamblite festival. Olulised tähtpäevad on tuleval aastal Jõgeva teenekal folklooriseltsil Jõgevahe Pere ning Põltsamaa naisrühmal Uhka. Need leiavad kindlasti väärilist tähistamist.

Riigifestival Jõgeval

Teatrihuvilisi peaks Tiina Tegelmanni sõnul rõõmustama asjaolu, et gümnaasiumiastme kooliteatrite riigifestival toimub tuleval aastal Jõgeval. See saab teoks 12.-14. aprillini.

“Jätkub ka programm “Teater maale, mida ei kureeri enam kultuuriministeerium, vaid Rahvakultuuri Keskus,” ütles Tiina Tegelmann. “Sellest programmist rahastatakse nii teatrite väljasõite maakondadesse kui ka kooliõpilaste sõite statsionaaris toimuvatele etendustele. Nimekirjad etendustest, mille külastamiseks toetust taotleda saab, leiab Rahvakultuuri Keskuse kodulehelt lingi “Teater maale” alt.”

Kultuuritöötajatele pandi infopäeval südamele, et nad oma tuleva-aastaste ürituste kava juba 1. novembriks kokku paneksid. Tervet maakonda hõlmav kultuurisündmuste kava läheb üles maavalitsuse kodulehele.

Infopäeva nelja teemaettekande ühiseks märksõnaks oli koostöö. Türi kultuurimaja direktor Ülle Välimäe kõneles näiteks kultuuritöötaja rollist kohaliku omavalitsuse tegevusruumis ning jõudis tõdemuseni, et ilma koostööta erinevate institutsioonide vahel ei saa 21. sajandi kultuuritööst üldse kõnelda. Muinsuskaitseameti Jõgevamaa vaneminspektor Sille Raidvere pakkus aga maakonna kultuuriasutustele välja üsna konkreetseid koostöövõimalusi. Koostöö tulemusena võiksid saada muinsuskaitseobjektid paremini korda ning inimesed muinsuskaitse alal teadlikumaks. Näiteks selgus, et Muinsuskaitseamet saab tulla nõu ja jõuga appi, kui kohtadel soovitakse korraldada muinsuskaitseteemalisi lastelaagreid.

Ühiskonverents Järvamaaga

Ka maakonna ainsa riikliku alluvusega muuseumi, Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmanni ja Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel jõudsid oma asutust ning selle tegutsemispõhimõtteid ja –valdkondi tutvustades välja koostöövõimalusteni teiste kultuuriasutustega.

Ehkki infopäeval oli juba palju juttu tuleva-aastastest kultuuriasjadest, pole tänavunegi kultuuriaasta veel sugugi läbi. Tuleval teisipäeval saab teoks Jõgevamaa kultuuritöötajate septembris alanud meediakoolituse kolmas etapp, tuleval kolmapäeval ja neljapäeval on meie kultuuritöötajad aga õppereisil Lääne-Virumaal.

16. ja 17. oktoobril on aga maakonna kultuuriesindusel, millesse kuuluvad Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmann, maakonna keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel, maakonna rahvakultuurispetsialist Pille Tutt ja Pajusi rahvamaja juhataja Merle Nisu, võimalus Euroopa Parlamendi saadiku Ivari Padari kutsel Brüsselisse sõita. Jätkuvad ka ettevalmistused 9. novembril Jõgeva kultuurikeskuses toimuvaks Jõgevamaa ja Järvamaa kultuurikonverentsiks “Miks? Kas? Kuidas? Kultuuriking pigistab?”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus