Inflatsiooni mõjutas tubakaaktsiis

Septembrikuus kallines tarbija ostukorv 0,6 protsenti ning aastatagusega võrreldes alanes hinnatõus 10,5 protsendini. Septembri hinnatõusus avaldavad mõju suvise aktsiisitõusu tõttu 22 protsenti kallinenud tubakatooted, mis annavad peaaegu kaks kolmandikku kuisest hinnakasvust.

Viimase aja kuised hinnatõusud on olnud selgelt madalamad kui aasta alguses ja eelmise aasta lõpus. Ilma aktsiisitõusuta on viimase kuue kuu jooksul hinnatase kasvanud 3,3 protsenti.

Jätkuvalt nõrgenevad hinnasurve sisemajanduslikud tegurid, mida on toetanud ka palgakasvu aeglustumine. Teenuste hinnatõus on alanenud aasta alguse 11 protsendilt 8,7 protsendini. Üüri odavnemine 2,9 protsenti septembris peegeldab madalseisu kinnisvarasegmendis.

Toiduainete hinnad langesid septembris 0,5 protsenti odavamaks. 13,9-protsendine hinnatõus aastatagusega võrreldes peegeldab endiselt eelmise aasta teise poole hinnahüppeid. Viimase poole aasta jooksul on toiduainete hinnad tõusnud üksnes 1,1 protsenti.

Oktoobris inflatsioon maagaasi ning soojusenergia kallinemise tõttu ajutiselt kiireneb. Viimastel nädalatel on energiahinnad maailmas tugevasti langenud, mis peaks mõne aja möödudes ka Eesti energiahindadesse üle kanduma. Euroopas oli inflatsioon esialgsetel andmetel 3,6 protsendi tasemel. Arvestades suurt maailmamajanduses valitsevat ebakindlust, on hinnasurved kindlasti alanemas nii Euroopas kui ka meil.

MARTIN LINDPERE, Eesti Panga ökonomist

blog comments powered by Disqus