Ilus suvepäev oli

Sellist pealkirja kannab üks Juhan Liivi jutuke, sisuks uues suurte akendega talumajas end vangina tundva poisi heategu, kui ta eksikombel tuppa lennanud pääsukese päästis, õue viis ja lendu lasi…. Päev muutus sellest ilusamaks! Mul juhtus ka. Õhtul, kui päikeselambid juba süttinud ja üks
nahkhiir võngeldes üle õue lendas, kuulsin esikunurgas krabinat. No kuidas üks hiir nii narr on, et keset külluseaega majas nakitseb? Krabin oli tugev, lõpuks leidsin  pangepõhjast suure sipleva süsijooksiku. Oli teine selili ja võitles jalule tõumise nimel! Viisin ta õue ja lasksin ka vabadusse, öö läks ilusamaks…
Lõpuks on kätte jõudnud tõelised suveilmad, mil võid ja tahad kogu päeva õues olla. Võib-olla on laulupidu sellega seotud, ilmataat hoidis oma parima loomingu selleks ajaks? Laulupeo proovipäevadel saadi küll liguneda ja ühe ettenägeliku inimese poolt kaasavõetud elektriline jalatsikuivataja sai pidevat tööd.

Kui kodu on maal, siis saabki paljud tööd praegu  õue evakueerida. See ei tule 15-korruselise Mustamäe maja ees muidugi kõne alla. Seal saab vaid laste mänguväljakul aega viita ja pingil istuda. Kartuleid ei sobi seal koorida ja kalu ka õues ei puhasta! Aga maal võib väliköögi organiseerida. Kui katuse ehitamisega hakkama saab, siis erilisi seinu pole vajagi!? Minu heal tuttaval on endise lauda külge mahukas varjualune ehitatud ja terveks suveks on seal tema köök, sepistatud grillimisahi, pliidid, nõud, kapid toiduainete tarvis. Poolenisti on seinaks vana maakivist vundament, mille igas nurgas potid punaseõieliste pelargoonidega.

Eks selles köögis tunned end rohkem osana loodusest, ümber lokkav taimestik ja loodusehääled, esmajoones ikka linnud, kellel on igal suvel laulupidu!
Minu tuttav väidab, et tema räästapääsukeste pesa all olid ammu munakoored, et praegu on käsil teine pesakond. Meie pääsukeste pojad on suured küll, vast ikka esimesed? Üks mees olla pääsukeste pesi lõhkunud, ei sallinud, et sealt võib midagi pudeneda tema valdusi reostama. Aga pääsukesed olid sügiseni uusi pesi teinud, vast läks ükski pesakond õnneks? Tegelikult on suur au, kui linnud just sinu majapidamises pesitseda tahavad. Ebameeldivusi saab ju mitut moodi leevendada?

Lapsed said üle pika aja augustatud plastpudelitega veesõda pidada ja selle sõja järves lõpetada. Kaheaastane sai kausis vee omadustega tutvuda, batuudil hüpata. Uued ajad on toonud efektiivsemaid koduseid lõbustus- ja spordivahendeid. Mul oli omal ajal kasutada vaid reformpõhjaga raudvoodi, kus hüppeid sai sooritada ainult siis, kui vanemaid polnud kohal
keelamas!
Ilus ilm annab palju võimalusi igasugusteks õuetegevusteks, aga esimene mõte on, kas ikka suvitada saab ja kuskile vette suplema. Kui mõnda tööd võib ka jahedama ilmaga teha, siis veeprotseduurid on ikka head soojaga. Kõik ju ei hakka  talisuplejaiks, kuigi ehk tasuks proovida, ehk oleks meie  tervis siis palju parem?
Pärast puhkust küsitakse tihti üksteiselt, et kui palju ujumas saadi käia. See on suve kordamineku hindamisel oluline parameeter!

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus