Ilmus maakonna spordileksikon

Raamatu tekstide autor on Jaan Lukas, toimetaja Tiit Lääne, küljendaja ASi Seitung arvutigraafik Sirje Kalev ning väljaandjad Aivar Kokk ja MTÜ Jõgevamaa Äriklubi. Raamatus on kasutatud Anatoli Makarevit?i, Ardi Kivimetsa ja Tiit Lääne fotosid.

Päris tühjalt kohalt seda raamatut tegema ei tulnud hakata: aluseks oli võtta Tiit Lääne poolt 1992. aastal koostatud Jõgeva spordi biograafiline leksikon. Ent mõistagi tuli olemasolevat materjali kõvasti täiendada.

 ?Alustasime sellest, et saatsime omavalitsustesse laiali kirjad, milles palusime saata nende sportlaste nimekirja, kelle saavutused leksikonis kajastatud peaksid olema,? ütles leksikoni projektijuht, Jõgevamaa Spordiliidu Kalju tegevjuht Uno Valdmets. ?Saanud nimekirjad, pöördusime juba isiklikult iga sportlase poole, paludes tal täita Kalju kodulehel oleva ankeedi ja meile saata. Kes täitis selle palve kohe, kes viieteistkümnenda meeldetuletuse peale, aga tänulik oleme kõigile.?

Neid, kes ankeeti täitma üldse ei soostunud või selle täitmist liigseks tüliks pidasid, oli siiski vaid kümmekond. Kui mitme sportlase kohta leksikonist infot võib leida, ei osanud ka Uno Valdmets täpselt öelda. 1992. aasta leksikonis käsitletutele lisandus tema sõnul igatahes 124 persooni. Eelmisest leksikonist üle võetud artiklid vaatas kriitilise pilguga üle ja tegi neis vajaduse korral korrektiive JSL Kalju esimehe abi Epp Hoovi.

Jõgevamaa esimene

 ?Olen spordirahvale nende vastutulelikkuse eest väga tänulik,? ütles raamatu tekstide autor Jaan Lukas. ?Leksikoni artikleid koostades said sport ja sportlaste hingeelu mulle palju lähedasemaks ja mõistetavamaks.?

Tiit Lääne sõnul oli Jõgevamaa esimene Eesti maakond, kes oma spordileksikoni sai ja ainsa sellise trükisega maakonna tiitlit hoitakse tänini. Lääne- ja Tartumaa spordileksikon on praegu alles koostamisel.

Nii, nagu varem ilmunud Jõgevamaa põllumehi ja omavalitsusjuhte tutvustavad raamatudki, talletab ka spordileksikon tüki maakonna ajalugu.

?Kui inimeste elulood ja teod on raamatukaante vahel mustvalgel kirjas, siis neid ei unustata,? ütles Uno Valdmets.

Endine kettaheitja Ants Paju aga arvas, et selline raamat võib nii mõnelegi noorele spordiga tegelemiseks tõuke anda.

?See raamat paneb uskuma, et ka siinmail tegutsedes on võimalik väljapaistvaks sportlaseks sirguda ning olümpiauksele koputada,? ütles Ants Paju.

Järgmisena kultuuritegelased

Uno Valdmetsa sõnul on nüüdseks juba selged ka leksikoni puudused, aga neid on igal trükisel. Samas leiab ta aga, et raamatu toimkond pidi ettevõtmise lõpusirgel end ületama, niisamuti nagu sportlased seda võistlustel teevad. Ning kui maavanem Aivar Kokk poleks toimetaja, trükikoja ja trükkimisraha leidmist enda peale võtnud, siis poleks raamatust Valdmetsa arvates üldse asja saanud.

 Raamatu ilmumist toetasid Kohaliku Omaalgatuse Programm, Jõgevamaa Spordiliit Kalju, Eesti Kultuurkapital, Jõgeva maavalitsus ja kõik Jõgevamaa omavalitsused. Raamatut trükiti 1300 eksemplari.

Spordileksikoni esitlusel käis maavanem Aivar Kokk välja lubaduse, et järgmisena saab valmis maakonna kultuuritegelasi tutvustav raamat. Selle esitlus võiks toimuda maakonna kultuuri- ja spordirahva tuleva-aastasel tänuõhtul. Tänavuselt tänuõhtult ? see algas sealsamas Põltsamaa kultuurikeskuses kohe pärast raamatuesitlust ? lahkudes said kõik sellele kutsutud kaasa vastilmunud spordileksikoni.


RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus