Ilmaennustamine pakub põnevust

 

Tänavu oli talv  meie laiuskraadil tõepoolest oma klassikalisel kujul olemas ja loodetavasti mõjus võimalus suusatada-kelgutada-uisutada, lumemeest ja -onni meisterdada ka suurte inimeste muremeelele ja piredavõitu närvidele kosutavalt.

<p />

Ennustamine aga, ilma ennustamine sealjuures, on üks ütlemata tänamatu tegu. Populaarne oled hetkel, kui midagi eriti ilusat ja head, näiteks sooja suve kuulutad. Kui see aga teoks ei saa, tundub pettunuile, et just ennustaja süül ei tulnudki konte kosutavat palavust, lõputus päikeses sillerdavaid päevi, sametisi suveõhtuid ja –öid.

Külma talvega  on teine lugu: seda nii väga ei igatseta (prisked küttearved ja kõhnad puuriidad!), aga üksjagu põnevust pakuvad ekstreemsed ilmaolud ja nende ettekuulutamine siiski.

Jõgeva on mitmel talvel endale külmarekordiga kuulsust kogunud. MTÜ „Miinus 43,5” korraldas juba teist aastat välja ka üle-eestilise ennustusvõistluse, mitu miinuskraadi Jõgeva kirja saab. Ennustusi laekus tänavu üle Eesti ja kraade pakuti –11 kuni – 38,9. Minimaalne temperatuur mõõdeti 1. veebruari hommikul päikesetõusu aegu ja see oli – 22,7. Lõppenud talve külmarekordi – 23,1 sai aga kirja Väike-Maarja. Loodetavasti ei saa alanud jürikuu kuulsaks sellega, et miinuskraadidega edetabelisse jõuab, nagu  juhtus 1956. aasta 6. aprillil, mil üle 23 kraadi külma oli.

Aitab meile sedapuhku jääst, lumest ja pakasest küll.

2. aprill 2009

blog comments powered by Disqus