Ikka viin, viin, viin…

Valvan tihti Jõgeva haiglas ning näen viimasel ajal haigla vastuvõtus järjest rohkem purjus inimesi, kelle tervisehäire on otseselt alkoholi liigtarvitamisega seotud. On mehi ja naisi, lapsi ja vanureid; neid, kes pikka aega enam voodist pole tõusnud, kuid “hoolitsevate” sõprade abiga ikka viinapudeli kätte saavad ning neid, kes aktiivselt “kuradikesi” taga ajavad. Kuna iga kord kirjutan patsiendi ravimise eest arve ka haigekassale, näen alati arvutiekraanilt, palju konkreetne juhtum meile kõigile maksma läheb. Need summad on aukartust äratavad.

Haigekassa lepingumaht ei ole kummist ning purjutajate peale seda raisata kohe kuidagi ei taha, aga… 

Viin varjab tihti ka raske haiguse sümptoomid

Purjus patsient ei väljenda oma kaebusi adekvaatselt, tihti on pärsitud valutunne, samuti pole võimalik eristada, kas haiguse sümptoomid on joobest (tasakaaluhäired, lalisev kõne, uimasus, vererõhu kõikumine) või raskest närvihaigusest. Alkohol viib paigast suhkruhaige vereanalüüsi tulemused, paneb südame pekslema (viimane võib aga raske südamehaiguse tunnuseks olla), samuti madaldab intellekti.

Arstil ei ole õigust haigusnähte  kergekäeliselt alkoholi süüks kirjutada ja nii tormabki kiirabi  tihtipeale joodikuga Tartusse aju kompuutertomograafiat tegema. Tilkinfusiooni all haige saab Tartusse jõudmise ajaks poole kainemaks ning selgub, et polegi ajul peale lolluse midagi suurt viga. Kuid kiirabi on üle kahe tunni Jõgeva piirkonnast ära. Ära, kui teda vajaks kõritursega laps, lootevete puhkemisega sünnitaja, südamelihase infarkti saanud vanahärra. Minu jaoks ei ole lohutuseks, et kõik linna “tõsised viinainimesed” mind nimepidi tunnevad, viisakalt tervitavad ja järjekordsetel valimistel oma hääle mulle annavad. Parem ärge jooge! 

“Soomepoisid” kodus käimas

Kehv majandusolukord on suure hulga Jõgevamaa mehi Soome tööle ajanud. Kuu aega rabatakse rasket tööd teha, et veelgi raskemat raha teenida ja siis … Nädalaks koju puhkama.

Järgnebki viis päeva padujoomist, mäletamata päeva algust või lõppu, kellega ja kus joodi, missugust vägijooki tarbiti. Laupäeva õhtul tullakse aga üleni värisevana, silmamunad punased, suu kuivamas, vererõhk kõrge, haigla vastuvõttu. Doktor, aita, ma pean esmaspäeval jälle Soomes tööl olema. Kui kiire detoksikatsioonravi (nii me seda teaduskeeles nimetame) tehtud saab ja visiiditasu tuleb maksta, selgub, et taskusse pole kuupalgast  jäänud eurotki. Terve kuu teenistus kõrist alla neelatud. Pole neist tuge naisele ega lastele. Kurb. 

Noored ja viinakurat

No tõesti kurat,  sest lapsed joovad. Noormees sai kaheksateist, korraldas tõsise viinaviskamise ja otsustas aprillikuus järve ujuma minna, hüpates peadpidi põhja kinni. Kui poiss kaelatrauma kahtlusega haigla vastuvõttu toodi, voolas sinna peagi kokku hulk purjus noori, kes kõik teda toetada ja tal kätt hoida tahtsid.

Kui ma neid purjutajaid kambas haige juurde ei lasknud, tahtis  üks “kõige suurem” sõber mulle peaaegu kallale tulla — kuidas ma ometi tohin!

Kus oli see sõber siis, kui kannatanu, pea ees, vette kargama hakkas? Selle asemel, et sõpra takistada ja korrale  kutsuda, itsitas ja õhutas takka, vahepeal lonksu kangemat võttes?

Läksid noored sõbra sünnipäevale, jõid ja andsid sõbrale nuga. Läksid noored piljardit mängima, jõid ja andsid sõbrale kiiga vastu vahtimist jne, jne. Kurvad faktid vastuvõtuarvuti sissekannetest

Kirjutan seda kõike esmaspäeva hommikul pärast pühapäevast valvet. Kiirabi käis korduvalt joodikute juures väljakutsel. Purjuspäi sõprade poolt läbi pekstud mehe ninaverejooksu ei õnnestunudki peatada – kiirabiga Tartusse. Kaks suhkruhaiget ei võtnud pika purjutamise ajal kordagi rohtu ja toodi kiirabiga haiglasse, mõlemad eluohtlikus seisundis. 11 päeva joonud mehe tilgutasime vastuvõtus selleks korraks kaineks, osakonnas läks pikka aega alkoholi tarvitanu deliiriumi, ajasime koos kuradeid taga.

Hommikul tulin oma kabinetti, avasin kapiukse ja võtsin… Red Bulli, kuid tean nii mõndagi tohtrit, kes selle öise  jama peale endale pitsi konjakit valab, sest on väsinud karjumast – mis te küll endaga teete, võtke ometi aru pähe! Mina veel karjun, ehk aitab!

i

PEEP PÕDDER, SA Jõgeva Haigla juhataja

blog comments powered by Disqus