Ikka saksa täpsusega

Oleme iseendi kohta tabavalt öelnud, et kipume Vene riigi seadusi sakslastelt päritud täpsusega täitma ja ajame sel puhul ka juuksekarva lõhki, kui vaja.

Hiljuti olin rongis tunnistajaks kurb-piinlikule vahejuhtumile, mille kohta võiks ju öelda, et lahendus oli JOK ehk juriidiliselt korrektne.

Rongi külastas piletikontroll. Viisakas ja väljapeetud daam vaatas sõidudokumendi üle ja soovis rõõmsa näoga head reisi. Reis oli hea ja rõõmus aga vaid seni, kuni kontroll järjega ühe hallipäise prouani jõudis. Vanainimesele oli müüdud soodushinnaga pilet, kuid dokumenti selle kohta, et ta tõepoolest pensionär on, tal ette näidata polnud. See oli ehk teise kotti või teise palitu taskusse jäänud, sest inimesele näkku vaadates oli paberitagi selge, et pensionieas ta on. Vastutustundetu kliendi noomimine võttis kontrollil üksjagu aega, aga selgus, et sellest oli siiski veel vähe. Peagi tekkis reisija juurde ärritatud piletimüüja, kes rõhutas korduvalt, kui palju tema nüüd selle eest riielda sai, et ära ei oodanud, millal reisija kotist vajaliku dokumendi leiab, vaid heauskselt sooduspileti müüs.  Muidu soliidne ja viisakas klienditeenindaja ei piirdunud kahjuks vaid seaduse järgi puudu oleva raha sissekasseerimisega, nagu temalt oodanud oleksin, vaid kordas tungivalt ja traagilisel toonil, kuidas inimesi usaldada ei või.

Seadus on täitmiseks ja ametnikega vaielda pole mõtet, aga kuidagi kurb hakkas. Hinnaalandust ei tohi ühissõidukis teha ranitsaga jõmmile ega hallipäisele papile-mammile, kui neil vastavat paberit ette näidata pole. Kusjuures koolilapsel peab õpilaspilet kindlasti ka pikendatud olema — mine tea, äkki ei läinudki sel sügisel järgmisse klassi, vaid hulgub niisama kooli vahet…

Rõhutan, et ka minu arvates on seadused täitmiseks, aga lisaks seaduskuulekaile kodanikele oleme me kõik ka inimesed, kel lisaks mõistusele süda ja tunded. Kui keegi kusagil vanainimest  noomib või lapse, kellel piisavalt raha kaasas pole, bussist maha tõstab, kujutagu hetkeks ette, et see on tema enda ema või isa või isiklik laps.  

MARITE OJASERV 

blog comments powered by Disqus