Igaüks saab ise otsustada

Kolmapäeval kogunesid Arukate Akadeemia liikmed, maakonnalehe Vooremaa lugejad ja teisedki Jõgeva kultuurikeskusesse, et koos Euroopa Parlamenti kandideerijatega mõtiskleda oluliste teemade üle. Olgugi et vahepeal läks olukord võrdlemisi teravaks, tõdeti üheskoos hiljem, et mõtteid võib erinevaid olla, aga eks need rikastavadki.


Samamoodi võib mõelda täna lehe vahel ilmuvale Torma külade analüüsile. Olgugi et Torma külade saaga, hellitavalt meie oma Texit, on kestnud varsti juba aasta, on pinged rahunemas ja suuremad tülid peetud. Täna lehe vahel ilmuv analüüs on kokkuvõte pikemast, mida lugedes on igaühel võimalik ise otsustada, kas Torma külade lahkumine on mõistlik või mitte.

Igaühe otsustusvõimalus on demokraatias kõige olulisem õigus. See tähendab, et õigust otsustada just nii nagu parajasti õigeks peame, tuleb kasutada täie tõsidusega, et pärast kahetsemist poleks. Ja loomulikult ei tohi jätta oma põhiõigust kasutamata.

Nii nagu tehakse otsus valimiskasti taga maikuu lõpus, tuleb ka Texiti üle mõtiskleda pikemalt. Võib-olla lugeda analüüsi uuesti, mõtiskleda veel ja kui ka sellest väheseks jääb, siis sama uuesti korrata. Kuid võimalust ja õigust otsustada peab kasutama.

Otsus, olgu ta milline tahes, tuleb teha nii või naa. Ja nagu ikka annab aeg arutust. Nii tõdes ka vallavolikogu esimees, siis pikemad tülid on peetud ja kired vaibumas. Nüüd on võimalik faktidele ning numbritele otsa vaadata ja lasta neil rääkida. Mõnikord pole ehk rohkem vajagi.

blog comments powered by Disqus