Igaühe töökus ja nutikus saavad olla arengu aluseks

Kallid kaasmaalased! Soovin teile kogu südamest head 2014.  aastat. Algaval aastal täitub 10 aastat Eesti astumisest Euroopa Liitu ja NATO-sse. Seega, kindlasti on sel aastal põhjust teha kokkuvõtteid viimase kümne aasta tegemistest.

Pole kahtlust, et NATO liikmelisus on suurendanud oluliselt meie julgeolekut.

Tasub mõelda, milline näeks meie maa välja siis, kui meil  ei oleks olnud võimalust viimase kümne aasta jooksul sadade miljonite eurode vääringus vahendeid investeerida oma teedesse, küladesse, veevõrkudesse ja ülejäänud taristusse.

Inimlikus plaanis näib, et kümme aastat ehk näiteks aeg 2004. kuni 2014. aastani on lühike. Kuid mõelge, mis on selle ajaga aset leidnud. Lisaks liikmelisusele Euroopa Liidus, NATO-s ja Schengeni tsoonis, oleme kasutusele võtnud euro.

Tunnistagem, et lähiajalugu on tervikuna pakkunud keerulisi aegu ja väljakutseid. Ühiskonda on põhjalikult raputanud globaalne majanduskriis, millest nii Eesti kui maailma majandus taastub vaevaliselt ja pikkamisi nagu sajandi kriisidele kombeks.

Aastal 2004 liitusime Euroopa Liidu ja NATOga, kuid meenutagem näiteks 1994. aastat, mil elu Eestis oli sootuks teistsugune. Eestis viibisid veel Nõukogude väed. Mõtteline hüpe 1994. aastast 1984-ndasse on aga veelgi pikem. Nõukogude Liit, mille osa oli ka okupeeritud Eesti, boikoteeris vaba maailma olümpiamänge. Nõukogude Liidus oli stagnaaja tipp.   

Aga siin me oleme, kallid kaasmaalased, 30 aastat hiljem.  1984 näib juba peaaegu et samasugune viirastus nagu George Orwelli romaanis “1984” kirjeldatud õõvastav reaalsus diktatuuriühiskonnast. 

2014. aasta Eesti on normaalne Euroopa riik oma rõõmude ja muredega. Kui riik on küps ja keskkond stabiilne, siis toimub areng tasa ja targu. Vaid igaühe töökus ja nutikus saavad olla arengu aluseks.

Järjest vähemaks jääb nii “ratsa rikastumist” kui suuri sotsiaalseid kriise. Jäägugi need üleminekuaega ja ajalooõpikutesse. Ma loodan, et kui riigikogu esimees vaatab 2024. aasta esimesel jaanuaril kümne aasta arengule tagasi, siis ei ole tal põhjust rääkida dramaatilistest pööretest.

Kuid loomulikult ei tule käesolev aasta igav. Õige pea elame kaasa oma sportlaste pingutustele Šotsis. Suvel on ees meeliülendav ja alati rahvast ühendav laulupidu. Möödub ka 25 aastat Balti ketist. Riigikogulgi on sel aastal suur sünnipäev: täitub 95 aastat parlamentarismi algusest Eestis.

Soovin meile rahvana kordaminekuid algaval aastal ning edu ja õnne igaühele teist!

i

Riigikogu esimehe ENE ERGMA uusaastatervitus

blog comments powered by Disqus