Iga viirus ei ole gripp

ÄRH iseloomustab üldine halb enesetunne, palavik, nohu, kurguvalu, esineb lihase- ja liigesevalusid. Paljud inimesed tavatsevad sellel juhul öelda, et nad on haigestunud grippi.

Vaadates 2005./2006. a. haigestumise kõrgperioodi, mil kokku registreeriti ligi 170 000 sellist haigestumist, siis laboratoorselt kinnitatud gripijuhtumeid oli neist vaid 89, sealhulgas B-grippi esines 37 juhul ning A-grippi 52 juhul.

Eestis saab inimene ennast gripi vastu vaktsineerida. Gripivaktsiini koostist uuendatakse igal aastal Maailma Terviseorganisatsiooni soovituste järgi. Uued vaktsiinviirused peavad olema võimalikult sarnased nende viirustüüpidega, mille ringlusse ilmumist gripihooajaks prognoositakse. Seetõttu tuleb ennast igal aastal vaktsineerida uuesti just selleks hooajaks kohandatud vaktsiiniga.

Vaktsineerimine annab immuunsuse ringlevate gripiviiruste vastu. Väikelastel, üle 65-aastastel, kroonilisi haigusi põdevatel ning immuunpuudulikkusega inimestel on vaktsineerimise efektiivsus üldiselt väiksem. Seda olulisem on just neid vaktsineerida, sest ka mittetäieliku kaitse korral põeb inimene grippi kergemas vormis ja vähemtähtis ei ole gripi tüsistuste ärahoidmine. Gripivaktsiini efektiivsus on tervetel alla 65-aastastel inimestel 70?90%.

Gripi vastu tuleks vaktsineerida ennekõike gripi riskirühma kuuluvatel inimestel:

– väikelapsed,

– üle 65-aastased,

– kroonilisi (südame, kopsude, neerude) haigusi põdevad ja immuunpuudulikkusega inimesed, diabeetikud,

– haigetega kokku puutuvad inimesed, ennekõike tervishoiutöötajad.

Eestis on vaktsineerimine vabatahtlik. Küll aga on tööandja kohustatud oma töötajate vaktsineerimise korraldama tööaladel, kus on nakkushaigusse nakatumise oht.

Sotsiaalministeeriumi juurde loodi eelmisel aastal immunoprofülaktika ekspertkomisjon, mis koondab valdkonna erinevate ametkondade spetsialiste. Komisjonis on olnud kõneaineks ka mehhanismi loomine, mille kaudu saaks riskirühmadele gripi vastu vaktsineerimist osaliselt hüvitada. Paraku ei ole piiratud eelarvevahendite tõttu käesolevaks ÄRH hooajaks võimalik gripi vastu vaktsineerimise hüvitamist käivitada, kuid töö selles suunas jätkub.

Sotsiaalministeerium on koostöös Tervisekaitseinspektsiooniga andnud iga-aastaselt soovitusi elanikkonnale (ennekõike gripi riskirühmadele) end gripi vastu vaktsineerida. Inimestel tuleks vaktsineerimise soovi korral pöörduda oma perearsti poole, käesoleval hooajal on keskmine gripivaktsiini jaemüügi hind vahemikus 130-165 krooni.

Katrin Pärgmäe,
Sotsiaalministeeriumi pressiesindaja

blog comments powered by Disqus