Ibrahim Mukunga kaotas Kuremaal esmakordselt eestlasele

Kuremaa 51. retrojooksul tegi Kuremaa järvele kõige kiiremini ringi peale Olavi Allase, kes läbis 13,1-kilomeetrise raja 45 minuti ja 32 sekundiga, tehes seda 45 sekundit kiiremini kui jooksul kaasa teinud Keenia sportlane Ibrahim Mukunga. Kolmanda aja jooksis välja Rauno Laumets. Naistest oli kiireim Kaisa Kukk.


Juba mitmendat korda toimub Kuremaa ümberjärvejooks retrojooksuna ja koos rahvamatkaga. Seekord võttis osa 31 jooksjat ja 27 matkajat. Kella 10st hommikul lasti Kuremaa lossi eest rajale matkajad ja kella 12st eraldistardiga jooksjad. Neist viimasena külaline, Keenia jooksja Ibrahim Mukunga, kes Ida-Virumaa ajalehe Põhjaranniku artikli järgi oleks pidanud laupäeval osalema Jõhvi rahvajooksul.

„Mukungaga suhtles meie jooksu üks patroonidest, Kaisa Kukk. Keenia mees oli ettepanekuga nõus ja tühistas Jõhvi jooksu ära. Teine meie patroon Erki Pütsep tõi Mukunga taksoga Tallinnast starti ja viis koju tagasi,” selgitas jooksu peakorraldaja Raul Soodla.

Mukunga, kes esimest korda Kuremaal jooksis, ütles pärast võistlust, et tunneb ennast hästi. „Esimest korda läks Eestis nii, et ei võitnud eestlasi,“ nentis ta. Ja selgitas: „Pidin olema väga hoolikas. Rada oli raske ja keeruline, aga tulen hea meelega järgmisel aastal tagasi. Tahan proovida järgmisel aastal joosta ka Vooremaa poolmaratoni.“

Soodla sõnul eksis Mukunga Udu talu juures raja valikuga. „Kuidas see nii juhtus, ei tea. Kuid ta ei kaotanud seal nii palju aega, et see oleks esikoha maksnud.”

Oodatud rahvasportlased

Soodla sõnul ongi rada raske ja võib-olla see hirmutab mugavamate radadega harjunud jooksjaid. „Igatahes paljud, kes eelmisel aastal osalesid, jäid nüüd kõrvale. See on meile kui korraldajatele mõtlemise koht. Samas oli uusi tulijaid, kes rada väga kiitsid. Ega raja osas me midagi muuta saagi.”

Samal ajal hakkasid Kuremaa lossi ees asuvasse finišipaika saabuma matkajad. Raja kohta avaldati veel arvamust, et see oli üllatavalt kuiv. Hiljem saabunud jooksjad kinnitasid sama, kuid lisasid, et oli väga tehniline ja joosta üsna keeruline. Hoolimata sellest olid nad jooksuga valdavalt väga rahul. Matkajad ja suurem osa jooksjaid said raja läbitud kuivana. Vihma jagus vaid viimastele, aga see-eest korralikult.

Raul Soodla jäi samuti päevaga rahule. „Ilmataadiga jooksime võidu, aga et tase nii kõrgeks läks ja jooks nii pingeliseks osutus, on küll tore. Jooksjad kiitsid ka, eriti just eraldistarti ja retrostiili,“ ütles ta. „Enam vist ei olegi kedagi nii väga siia tuua. Kui ainult kalendris oleks ruumi, siis meie olümpiamehed Tiidrek Nurme ja Roman Frosti võib-olla tahaks, aga see maastikujooks paneb omaette piirid.

Paarsada rahvasportlast võiks olla, kelle eesmärk ei ole Mukungaga võidu joosta, vaid lihtsalt 10 kilomeetrit ära joosta, seekord küll 13,1. Me juba teame, et järgmisel aastal peame rada muutma. Läheb ilmselt natuke lühemaks. Ega me peagi ühte kindlat rada paika saama, ongi huvitav, et alati on midagi uut. Järv on sama ja ega me väga pikaks ei taha jooksu teha.”

Soodla sõnul oli hea see, et Vello Pütsep, Ivo Helm ja Andres Lippur, kes selle jooksu alguse juures olid, on seda jätkuvalt. „Olen ise jooksnud, kui nemad veel jooksu korraldasid,“ rääkis Soodla.

Metsas kiiremini ei saa

„Minu ajal olid siin aktiivsed jooksupoisid, siis tuligi mõte teha. See oli selles mõttes omanäoline, et siin joosti eraldistardist, mida kusagil mujal polnud,” rääkis Vello Pütsep.

„1980ndate keskel oli siin ligi 200 jooksjat. Nüüd on nii palju raske kokku saada, sest kõikjal toimuvad jooksud. On ikkagi huvitav, et see on eraldistardiga ja peaks sobima just suusatajatele. Algul oli järv madalam ja rada läks mööda järvekallast, distantsi pikkus esimesel ümber järve jooksul oli 10,5 kilomeetrit,“ meenutas Pütsep. „Kahju, et ise ei saa kaasa joosta. Täna oli meil ju ikkagi rahvusvaheline jooks.“

Jooksu võitnud Olavi Allase ütles pärast võistlust, et krossijooksud on ägedad. „See on natuke raskem kui teised. See, et teiseks jäi Mukunga, tegi võidu hoopis mõnusamaks kui lihtsalt võitmine. Tundsin metsas, et liikusin päris hästi. Seal ei olegi võimalik kiiremini joosta. See on nii tehniline, nii palju juurikaid ja asju,” rääkis ta.

Ka kiireim naine 51. Kuremaa retrojooksul, Kaisa Kukk, oli rahul. „Hea ilm oli ja rada oli väljakutseid pakkuv. Kellele kross sobib, sellel oli eelis. Üksi on raske ennast motiveerida. Kui näed, mitmendal kohal oled, paneb end kokku võtma. Üksipäini on keerulisem,“ rääkis Kukk.

Jooks ümber Kuremaa järve

  1. Olavi Allase 45.32
  2. Ibrahim Mukunga 46.13
  3. Rauno Laumets 48.28

Oma vanuseklassides olid võidukad

Sulgudes koht üldjärjestuses

N35 (5.) Kaisa Kukk 53.04

N21 (6.) Kelly Nevolihhin 53.40

M40 (7.) Lauri Loodsalu 53.42

M35 (8.) Tanel Veski 55.59

N40 (10.) Mirjam Vint 1:02.24

M18 (11.) Robert Võsu 1:03.11

N18 (15.) Teele Olgo 1:08.31

M16 (18.) Karl Erik Välba 1:12.39

M50 (22.) Villu Uibo 1:20.01

M70 (27.) Heino Põldoja 1:32.06

N16 (28.) Elis Rõõmussaar 1:47.59

 

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus