Hüppelaud igale kohalikule omavalitsusele

Haldusreform on teema, mis kütab kirgi ka aastaid hiljem. Sest ikka on neid, kes pole rahul. Esimesed õppetunnid on kätte saadud ning eks omajagu ole veel eeski.


Kuid üks suuremaid hüppelaudu, mis aitasid uutel omavalitsustel kogu segaduses tööle hakata, oli väike riigipoolne toetus, millega sai ära katta suuremad kulutused ja investeeringud, milles kõik ühinenud vallad omavahel kokku leppisid. Ja seda, et raha poleks marjaks ära kulunud, ei tõdenud ükski vallaametnik.

Ent tasub rõhutada, et Jõgeva vallavanema mõttekäik, et haldusreformi mõte ei ole raha, vaid ideed, peaks meeles hoidma ja võib-olla isegi nii mõnegi ametniku seinale kleepima. Sest ilmselt oli neid omavalitsusi, kellel ideed puudusid, aga raha tahtnuks küll. Kuid õnneks jäi meie maakond sellest puutumata. Võib ju arvata, et see haldusreform ei jää ainsaks laineks, mis üle kodumaa käib. Olgu see tarkus millekski, millest uues laines juhinduda.

Esimesed investeeringud on meie maakonnas tehtud ja osa ootab veel oma korda. Sest vallas tuleb liikuda ikka tasapisi, vastavalt oma võimalustele. Kuid lõppeesmärk peaks olema kõigil üks: saada suures vallas ühtselt toimima nii, et keegi ei tunneks end kõrvalejäetuna. Isegi need piiripealsed alad, kes kipuvad nurga taha jääma ja seetõttu suurematest investeeringutest kõrvale. Ent aeg annab arutust ja pikapeale hakkab ehk kõik toimima. Loota ju võib.

blog comments powered by Disqus