Hoolitseme südame eest

Aprillis tähistatakse südametervise kuud. Ennekõike pööratakse sellega tähelepanu kroonilistele haigustele, mis suuresti seotud istuva elustiiliga. Sest mida rohkem antakse võimalusi laiselda, seda enam inimene seda kasutab.

Aina enam kimbutavad rasked haigused ka noori. See aga tähendab, et järjest enam suurenevad kulutused riigi tervishoiusüsteemile ja majandusele. Väheneb töökäte arv ning suureneb abivajajate hulk. Ent nii kaua ei kesta. Seda enam on vaja vaadata, kuidas enda tervise eest hoolt kanda.

Lisaks mitmekesisele toitumisele tuleb tähelepanu pöörata liikumisele ja unekvaliteedile. Sest kõik see kokku moodustab terviku, mis aitab meil parimal võimalikul viisil elus hakkama saada. Ent igapäevaste toimetuste käigus ununeb enda eest hoolitsemine sootuks. Ampsatakse ettejuhtuvat, magatakse vähe ning liigutakse veel vähem.

Puudu jääb ka julgusest või tahtest õigel ajal arsti jutule pöörduda. Tihti peetakse kontrollis käimist ajaraiskamiseks. Kuigi see peaks olema igaühele vajalik teadmine, et arstile tuleb pöörduda ka siis, kui konkreetset kaebust veel ei esine. On haigusi, mis vaikselt ligi kipuvad ja mida aitab ravida või lausa ennetada piisavalt hea tervisekäitumine.

Aprillis on hea mõtiskleda, mida saame teha paremini. Ning seejärel alustada väikestest asjadest: minna poodi jalgsi, käia rohkem trepist või lõunapausiks kaasa võtta kodus tehtud tervislikku toitu. Aitab ka see, kui töökaaslastega koos mõni põnev võistlus teha. Suureneb selle kaudu hea olustik kontoris ning paraneb ka tervis.

blog comments powered by Disqus