Hooldekodu hoopis Lille tänava koolimajja?

Rühm eakaid inimesi saatis Põltsamaa linnavolikogule kirja, kus pakub välja võimaluse rajada hooldekodu hoopis Lille tänava koolimajja.

Kirja saatnud usuvad, et siis oleks kool ühes hoones Veski tänaval. Et linna kulusid kokku hoida, võiks hooldekodu olla vaikses Lille tänavas, seal on söökla ja kõik vajalik olemas. Eakad usuvad, et uue hooldekodu rajamine ajab kohamaksu  kõrgeks, sissetulekud ja pensionid ei tõuse kiiresti. Ja võõra rahva üle Eesti hooldekodusse kuhjamine ei anna linnale mingit tulu. Linnast läheksid paljud üksikud vanurid hooldekodusse ja loovutaksid oma korterid noortele peredele. Noorte perede lahkumise põhjus Põltsamaalt on elamispinna puudus, üürid on laes ja pole ka üürikortereid,” seisis volikogule saadetud kirjas.

Kirja saatnud usuvad, et Lille tänava koolihoone hooldekoduks ümber ehitamise variant on lihtsalt kiireim ja odavaim. Mis tuleb 10-15 aasta pärast, seda praegustele vanuritele (50-300 inimest) enam vaja pole. Aga kui ehitatakse uhked hooldekodud ja sealsed kohamaksud on mitu Eesti pensioni, siis tuleb Põltsamaale juurde veel mõni uhke tondiloss,” seisis kirjas.

Muutuste tegemise aeg on ümber

Põltsamaa linnavolikogu esimees Andres Vään lausus, et paraku oleks nüüd keeruline midagi hooldekodu osas muutma hakata, sest linnavolikogu võttis just uue linna arengukava vastu. Linnavolikogu esimees lubas kirja linnavolikogu alatistele komisjonidele edasi saata, et nemad ka sellega tutvuda saaksid. Andres Vään toonitas, et pärast arengukava vastuvõtmist on väga keeruline sellesse järske muudatusi tegema hakata. Seda  oleks saanud teha siis, kui arengukava projekt oli avalikult välja pandud.

Kavandatava hooldekodu asukoht on kokku lepitud ja Põltsamaa linn selle ehitamist oma eelarvest ei rahasta. Pealegi on kokku lepitud erainvestoriga, kelleks on AS Lõuna-Eesti Hooldekeskus. Vääni sõnul on Põltsamaa linn omalt poolt palju vaeva näinud, et see hooldekodu rajamist ette valmistav protsess võimalikult kiiresti läbitud saaks

Vään lausus, et juhul, kui kirja autorid eeldavad, et uus hooldekodu võib valmida alles 10-15 aasta pärast, siis tänapäeval käivad ehitustööd tunduvalt kiiremini. Ka plaanitava hooldekodu asukohta peab ta igati heaks, sest mitmed uuringud selle asukoha osas on tehtud ning koht hooldekodu rajamiseks igati sobilikuks tunnistatud.

Hooldekodu ehitus peaks algama käesoleval aastal

Põltsamaa linnavalitsuse ehitusnõuniku Kersti Viggori sõnul ei ole sellist varianti, et hooldekodu rajada Põltsamaale Lille tänava koolihoonesse, isegi mitte kaalutud. Just hiljuti ütles ka Põltsamaa ühisgümnaasiumi direktor Aimar Arula, et kool ainult Veski tänava hoonesse ära ei mahu.

Eile jõuti kavandatava hooldekodu rajamisega niikaugele, et sellele hoonele seati notariaalne hoonestusõigus. Ehitusnõuniku sõnul on arendaja sooviks veel käesoleval aastal hooldekodu ehitama hakata. Ehitusloa taotlust siiski veel esitatud ei ole. Kui arendaja esitab Põltsamaa linnavalitsusele ehitusprojekti, mis vastab täielikult ehituslikele nõuetele ning Põltsamaa linnavolikogu poolt kinnitatud detailplaneeringule, siis ei näe ta põhjust, miks nad peaksid ehitusloa väljastamisest keelduma.

Ehitusnõunik lausus, et arendaja suureks sooviks on kavandatav hooldekodu järgmise aasta 1. augustiks valmis saada. Samas ei pruugi see hoone enne tuleva aasta lõppu valmida, sest ehitamise ajal võib  ootamatusi ette tulla. Viggor usub, et kavandatava hooldekodu asukoht aadressil Viljandi maantee 2b pargi servas on lausa ideaalne.

Tegelikult kavandati samasse kohta hooldekodu rajamist juba 2005. aastal. Ühelt poolt jääb see linnakärast veidi eemale, teisalt on see praktiliselt kesklinnas. Linnapark aga sobib suurepäraselt jalutamiseks ja õues olemiseks.

Hooldekodu Põltsamale

*Juba aastal 2005 sooviti rajada pargi serva Viljandi maantee algusse hooldekodu

*Viljandi maantee 2b  asuvale krundile  rajab hooldekodu AS Lõuna-Eesti Hooldekeskus

*Hoonestusõigus krundile on juba seatud

*Ehitusloa taotlust veel esitatud ei ole

*Esialgse kava kohaselt peaks hooldekodu valmima 2015. aasta 1. augustiks

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus