Hoogne äripäev Jõgeva Ühisgümnaasiumis

“Meie koolis hakkavad lapsed juba teisest klassist majandust õppima ja tänane laat on neile hea võimalus näha ja kogeda, kuidas asjad ärimaailmas toimuvad,? sõnastas ürituse eesmärgi algklasside õppealajuhataja Ilme Kraaner.

Laat algas kell 9 hommikul, usinamad kaupmehed olid kohal juba varem, et endale parim müügiplats kindlustada.

Kui melu juba täies hoos, oli pilt tõeliselt kirju ? omapärasel laadal pakuti kaupa küünelakkidest kassipoegadeni, puudust ei olnud ka kõikvõimalikest pirukatest, kookidest, kringlitest ja pont?ikutest, mis usinad emad juba varem olid valmis küpsetanud.

Kõige enam pakuti müügiks raamatuid, mänguasju, kosmeetikat ja ehteid, lilli, postreid, kaarte, kõikvõimalikke klambreid ja muud pudi-padi.

Janune ostja sai end kosutada tassikese kaljaga, mida paar aktiivset noormeest valjuhäälselt igale möödujale pakkusid. Kaljakauplejate kõrval asuvast letist sai aga osta lausa jäätist.

Populaarne kaubaartikkel oli sel aastal õnneloos, mida pakkusid mitmed noored kauplejad. Kes ütleks ära võimalusest võita vaid ühe krooni eest väärtuslikke auhindu, nagu näiteks isevalmistatud kaardid ja kirjaklambrid?

Hinnatase oli laadal igati mõistlik, viie krooni eest oli võimalik soetada nii mõndagi vajalikku ja huvitavat.

See aga, kes endale kirjut kaltsuvaipa tahtis, pidi välja käima 150 krooni. Vaibakaupmees Kristel Rosin ütles, et on vaibad ise kangastelgedel kudunud ning ühe vaiba valmimine võtab aega vaid neli päeva. Vaibakudumist õpetas talle aga vanavanaema.

Majandustundidest on ilmselgelt kasu olnud ? müügiprotsess ei olnud vaid ühesuunaline. Jaanus Vaabla näiteks ostis ja samas müüs kallimalt edasi. Poiss oli üliõnnelik tehingu üle, mille puhaskasumiks lausa kaks krooni!

Enne lahkumist kohtasin uksel äärmiselt rahuloleva näoga poissi ja küsisin temalt laadapäeva muljeid. Seepeale ladus noormees seljakotist lauale suure hulga mänguasju ja teatas, et viib need koju väikevennale, et enam mänguasjade pärast kaklust poleks.

Jõgeva Ühisgümnaasiumi laadale tasub tulla, järgmisel aastal peetakse seda jälle.

Liis Rohtmets

blog comments powered by Disqus