Homme peetakse Põltsamaa 25. lossipäeva

Tõsi, pidu on selle aja jooksul jõudnud kanda mitut nime: linnapäev, veinipäev ja nüüd, juba 2009. aastast lossipäev.


Algusest peale on selle peo üheks osaks olnud käsitöölaat, millega on kaasas käinud mitmekesine kultuuriprogramm, aga ka teistsuguseid ettevõtmisi.
Üks vanemaid neist on lossijooks, see traditsioon algas juba 1996. aastal. Laste jooksurada käis varem ümber lossi ja sportlikumad jooksid kaugemale Kamarisse või Kuningamäele.
Sel aastal on lossijooksu start Roosisaarel, et natuke hajutada inimesi ja tegevust. „Eelmistel aastatel ülipopulaarne komme, üle Põltsamaa jõe köit vedada, jääb sellel aastal pausile,“ nentis üks korraldajatest, Põltsamaa kultuurikeskuse kunstiline juht Vilve Piht.

Lasteala lossihoovis

„Küll aga mängitakse Põltsamaa jõe rannaalal terve päeva rannavõrkpalli. Jõel on vesirattad ja kanuud, et inimesed saaks ka meie ilusal jõel midagi teha. Piilupardirong tuleb ja sõidutab linnas rahvast. Rannarantšo loomad sel aastal ei tule, peame seekord väikese puhkuse,“ lisas ta.
Laadavaipa kootakse ka tänavu. Igaüks saab kätt proovida. Lossipäeval on tavaks olnud erinevad töötoad, seekord korraldab neid Põltsamaa käsitööselts oma ruumides.
Kultuuriprogrammi alustab kohe laada avamisel Nedsaja Küla bänd. „Esinevad meie oma tantsurühmad – Pajusi tantsurühm ja Põltsamaa kultuurikeskuse rühm Seltsis Segasem. Kultuuriprogrammi päevase osa lõpetavad Kõrsikud,“ ütles kultuurikeskuse kunstiline juht.

Käsitöölaadal 81 müüjat

„Pärast väikest pausi algab õhtul kell kaheksa rahvapidu,“ rääkis rahvakunstispetsialist.
Lossihoov on peoks valmis, tehtud on tasandustöid, lossimüüre on puhastatud ja kinnitatud. Kultuurikeskus on lossipäeva 25 aasta puhul kokku pannud näituse.
Lossipäeva külaliste hulk on läbi aastate ulatunud 3000 ligi.
„Tänavu pääseb 5-eurose piletiga peoplatsile, selle aja sees esineb kaks bändi – Nedsaja Küla bänd ja Kõrsikud. Lastealal on seekord tegevused tasuta. Õhtune pilet on 15 eurot.
Käsitöölaadale tuleb seekord 81 müüjat. „Seekord ei olnud registreerimine veebipõhine. Tänavu saatsin pakkumised eelkõige neile kohalikele, kes meil ikka käinud, eelkõige ikka oma lähipiirkonna käsitöölistele. Hiljem kui avalikustasime, et pidu ja laat tuleb, hakkas terve Eesti helistama ja küsima. Pidin päris paljudele ära ütlema. Aga mõned uued oleme siiski võtnud. Alati on meil olnud mahetoit, kõik, mis laadaampsu juurde käib, käsitööjäätis, kastmed …
Rohkem kui varem on puidupakkujaid. Grillahju saab ka meie laadalt osta. Hästi palju on autoriehteid, kõigest, millest on võimalik teha. Ja eelkõige meie kihelkonna motiividel.
Loomulikult kõikvõimalikke kudumeid, kodutekstiili rahvuslike motiividega, tikandeid, väikesed keraamikakojad tulevad kohale, taimi saab osta. Esimest korda jõuab meile müügile Võrtsjärve suitsuangerjas,“ rääkis Keiu Kess.
Lossihoovis on laupäeval lahti nii uuenenud muuseum ja veinikelder, pART galeriis on avatud Terje Ojaveri näitus, kõik lossihoovi käsitöökojad on avatud.
„Väga hea meel on, et saime seda üritust ikka teha ega pea ära jätma. Aga oleme kõik mõistlikud, peseme käsi, desinfitseerime ja võõrale inimesele päris ligi ei trügi. Hoolime ju oma publikust. Ja tulge ikka ainult tervena,“ ütles rahvakunstispetsialist.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus