Homme peetakse lumepäeva

Homme tähistatakse Rahvusvahelise Suusaliidu (FIS) algatusel 39 riigis ülemaailmset lumepäeva. Ka lumest ja liikumisest lugu pidavad jõgevamaalased on oodatud Kuremaa terviseradadele ja Jõgeva spordikeskuse Virtus juurde sellest päevast osa saama.

 

Kuremaa terviseradadel toimuvat lumepäevaüritust korraldavad kahasse Jõgeva linna- ja vallavalitsus, ent sellest osa saama võivad tulla ka teiste omavalitsuste inimesed. Terviseradadele oodatakse rahvast keskpäevaks. Suusahuvilistel on võimalik sõita ühe-, kahe-, kolme- ja viiekilomeetrisel rajal. Lastele korraldab Kuremaa spordientusiast Rait Kalda kelgumäel meeleolukaid ja kõigile jõukohaseid võistlusi.

Korraldajad teevad suusaradadel ja kelgumäel ka “rahvaloendust”, selgitamaks välja, kui palju oli kohal ühe või teise asutuse-ettevõtte esindajaid ning kui suure hulga tervisekilomeetreid nad läbisid.

“Kella kaheks päeval püüame kõik numbrid kokku liita. Usinamatele anname üle diplomid ja auhinnad,” ütles Jõgeva linnavalitsuse arenduse peaspetsialist Erki Teder. “Loodame, et arvestuse pidamine asutuste-ettevõtete kaupa innustab neid, kes lumepäevale tulla kavatsevad, ka oma kolleege kaasa kutsuma. Nii jõuab sõnum lumepäevast suurema arvu inimesteni, koos vabas õhus sportides veedetud aeg aga liidab ühe asutuse-ettevõtte inimesi.”

Suuski saab ka laenata

Suusa- ja kelgurajal kaotatud energia korvamiseks jagatakse lumepäevalistele kuuma teed ning tervislikke suupisteid — rosinaid, pähkleid ja seemneid. Neile, kel puudub lumepäevale tulekuks vajalik varustus, pakub abi Kuremaa ujula: sealsest laenutusest saab suuski tavapärase hinnakirja alusel.

“Kui möödunudaastase talvise tervisepäeva aegu tellisime Jõgeva rahva Kuremaale toimetamiseks ka bussi, siis tänavu loobusime sellest, sest tookord kogunes suurde bussi vaid viis inimest, ülejäänud tulid kõik kohale enda või sõprade-tuttavate autodega,” ütles Erki Teder. “Ja ega suuskade kaenlas bussipeatusse tassimine olegi väga meeldiv.”

Ühist talvist tervisepäeva pidasid linn ja vald tõepoolest ka mullu. Siis toimus see vabariigi aastapäeva paiku ja samuti Kuremaa terviseradadel. Tänavu otsustati sättida tervisepäev ülemaailmsele lumepäevale, sest see andis juurde võimaluse levitada tervisepäeva infot Eestis lumepäeva korraldava Sihtasutuse Eesti Terviserajad kodulehe kaudu ning kasutada ka sama sihtasutuse poolt lumepäeva ürituste jaoks jagatavat toetust.

“Eesti Terviseradade kaudu saadavat raha kasutame kelgumäel toimuvate lastevõistluste korraldamiseks, kõige muu läbiviimisel on abiks Euroopa Sotsiaalfondist tervisepäevade jaoks saadud projektitoetus,” ütles Erki Teder.

Mängitakse lumejalgpalli

Need, kes Kuremaale minna ei saa või ei taha, võivad minna osa saama spordikeskuse Virtus juures toimuvast lumepäevast. Sealgi on võimalik suusatada ja kelgutada. Suusatamiseks on avatud umbes kilomeetri pikkune suusarada Virtuse taga, kelgutada saab suusaraja kõrval ja kruusaaugus. Ka spordihoone trepile tekitatakse väike liumägi, hoone ees saab aga mängida lumejalgpalli.

“Suusarada on Virtuse juures ka varasematel aastatel olnud, ent tänavu talvel kulgeb see pisut teist teed ning on tänu sellele mõnevõrra huvitavam,” ütles Sihtasutuse Jõgeva Sport juhataja Aita Saksing. “Varem oli see tasane põlluring, nüüd jääb rajale ka kaks väikest tõusu ja langust. Oleme uue raja kohta linna suusasõpradelt juba hulga kiitvat tagasisidet saanud. Suusarajale, millest tahame kujundada ka lumeta ajal kasutatava terviseraja, on plaanis paigaldada ka valgustus.”

Ka Virtuse juurde kogunevatele lumepäevalistele pakutakse kuuma terviseteed ning liikumishuvilisi on lubanud tervitama tulla Jõgeva jõuluvana.

Nii Erki Teder kui ka Aita Saksing avaldasid lootust, et ilm lumepäeval vabas õhus sportimiseks liiga külm ei ole.

“Kümme-viisteist külmakraadi ei peaks päeva läbiviimist küll veel takistama, seda enam Kuremaa metsa vahel, kus tuul peale ei puhu,” ütles Erki Teder. 

ÜLEMAAILMNE LUMEPÄEV (WORLD SNOW DAY)

  • Rahvusvahelise Suusaliidu (FIS) poolt 2012. a algatatud projekt, mille eesmärgiks on edendada suusasporti ja anda lastele võimalus avastada lume võlu. Lisaks pöörab FIS tähelepanu noorte harimisele turvalisuse, keskkonna- ja tervise teemadel.

  • Sel aastal tähistatakse lumepäeva 20. jaanuaril ning sel puhul toimub 39 riigis 435 üritust.

  • Eestis koordineerib lumepäeva korraldamist SA Eesti Terviserajad ning lumepäevast saab osa kokku 33 terviserajal, sealhulgas Kuremaa terviserajal ja Jõgeval Virtuse terviserajal.

  • Kuremaa terviseradadel saab lumepäeva raames kella 12-14 suusatada ja kelgutada, lastele korraldatakse ka lõbusaid võistlusi. Enam tervisekilomeetreid kogunud kollektiive autasustatakse, teed ja tervislikke suupisteid pakutakse kõigile.

  • Jõgeva spordikeskuse Virtus juures saab kella 11-13 suusatada, kelgutada, liugu lasta ja lumejalgpalli mängida. Pakutakse teed.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus