Homme on ülemaailmne tuberkuloosipäev

Pühapäeval tähistatakse kogu maailmas tuberkuloosi vastu võitlemise päeva. Euroopas diagnoositakse tuberkuloos igas tunnis kolmekümnel inimesel.


Esialgsetel andmetel haigestus 2018. aastal Eestis tuberkuloosi 146 inimest, neist 120 olid esimest korda elus haigestunud tuberkuloosi ehk nn esmajuhud.

Tervise Arengu Instituudi tuberkuloosiregistri juhataja Piret Viiklepa sõnul on Eestis tuberkuloosi haigestumine Euroopa keskmisest suurem – kui EL-is haigestus 2017. aastal 10,7 inimest 100 000 elaniku kohta, siis Eestis 13,3.

„Kuigi tuberkuloos on tänapäeval ravitav, on haiguse levikule kaasa aidanud ravimresistentsete vormide levik ja haiguse pikk peiteaeg,“ ütles Viiklepp. Kõige tõhusam viis tuberkuloosi leviku peatamiseks on haigete kiire avastamine ning nende terveks ravimine. Viiklepp rõhutab, et siin on suur roll inimestel endil – kui on pikka aega köha, tuleb minna perearstile.

„Kes on juba varem kopsuarsti juures ravi saanud, saab ilma saatekirjata vajadusel kopsuarsti juurde uuesti pöörduda,“ rõhutas ta. „Kui tuberkuloosi diagnoos on juba saadud, tuleb ravi kindlasti korralikult lõpuni teha. Ravimid on tuberkuloosi korral tasuta.“

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus