Homme elustub vanal turuplatsil Jõgeva ajalugu

Homme möödub 70 aastat päevast, mil aasta varem linnaõigused saanud Jõgevat külastas Eesti Vabariigi president Konstantin Päts. Homme vaadatakse sellele päevale tagasi ja taastatakse tollased sündmused.  

Jõgeva Linnavalitsus ja Betti Alveri Muuseum kutsuvad linlasi homme kell 15 linnavalitsuse esisele platsile, et meenutada sündmusi, mis toimusid 4. septembril 1939.

“Pildistatakse neid inimesi, kes 1939. aastal Pätsi auks korraldatud paraadil käisid, ja näitleja loeb ette Pätsi tookordse kõne,” rääkis Betti Alveri Muuseumi juhataja Toomas Muru.

Presidendi toonasest külaskäigust on säilinud fotosid,  kus tollaste lastena on äratunavad paljud tänased 1938. aasta klubi liikmed. Mõned neist mäletavad, et 4. septembril 1939 oli Jõgeval ilus ilm. 

Poodium tundus lastele kõrge

Toomas Muru onu Arnold Jakoby oli 1939. aastal 5-aastane ja käis lasteaias. Jõgeval oli tollal niisugune suvelasteaed, kus käisid koos väga erinevas vanuses lapsed, ka koolilapsed. 1939. aastal, kui Jõgevat külastas president, toodi ka lasteaialapsed külaskäigule.  

“Linna turuplatsile oli ehitatud poodium, mis mulle tookord tundus väga kõrge, aga nüüd, kui ma seda pildilt vaatan, siis paistab, egt see polnudki nii kõrge. Sellel seisid linnapea ja president. Meie, lapsed, olime ümber platsi, sini-must-valged lipukesed käes,” meenutas Jakoby.

“Mina olin siis ainult kaheaastane, ega mul päris oma mälestusi pole, on ainult vanemate mäletused ja Jõgeva rahva jutud. Pilte on mul sellest päevast muidugi ka,” rääkis 1938. aasta klubi liige Ants Nurk.

Jõgeva oli 1938. aastal just linnaks saanud ja president Pätsi külaskäiku aasta hiljem võrdleb Nurk tänavuse Jõgeval toimunud Kaitseliidu võidupühaparaadiga.

Oli suur sündmus, rahvas oli kõik väljas, nii Jõgeva prominendid kui Kaitseliidu Jõgeva malevkonna üksus, Naiskodukaitse naised, tuletõrje jne,” rääkis Nurk, kelle teada sõitis president tookord läbi mitmed Eesti linnad, põhiliselt uued linnad. Eesti majanduses oli alanud tõusuperiood ja rahvas oli oma riigiga rahul. See rahulolu mõjus ühtlasi positiivselt võimukandjatele,” märkis Nurk. 

Presidendi külaskäik on meeles

Kahtlemata oli see 70 aastat tagasi toimunud presidendi visiit üks tähtsamaid sündmusi Jõgeva linna lühikeses ajaloos.

Praeguse linnavalitsuse ees olev haljasala oli tollal linna turuplats. Lisaks Jõgeva linnale külastas president Päts Jõgeva Sordiaretusjaama. Presidendi külaskäik on eakamal Jõgeva rahval alati meeles olnud, sellest on räägitud kodudes ja sellest on pilte paljudes albumites.

Ma olin siis laps ja tõsised sündmused eesti rahva elus hakkasid peale pisut hiljem, siis, kui Vene väed sisse tulid. Eesti Vabariigi lõpuaeg oli rahulik ülesehitustöö. Jõgeval ehitati uus pangamaja, kaubandus oli hästi arenenud. Siin oli palju kauplusi ja nad kõik elasid ära. Oli ka kino ja Tornialuseks kutsutud kõrts. See oli torniga tuletõrjemaja praeguse Maavalitsuse ja Linnavalitsuse kõrval. Üleval tornis kuivatati voolikuid ja all käisid mehed söömas ja õlut joomas,” meenutas Ants Nurk.

Homme siirduvad 1938. aasta klubi liikmed pärast ühispildistamist kunagisel turuplatsil Betti Alveri Muuseumi, kus meenutatakse Jõgeva linna lugu ja vaadatakse koos filmi president Ilvese külaskäigust Jõgevale.

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus