Hoidke oma asjadel silm peal

Kaks päeva lukustamata trepikojaga majas lukustamata seisnud jalgratas on varastele kerge saak, üsna raske on seda sõiduvahendit hiljem leida. Jalgrattad on aasta läbi ?minev kaup?, mida rohkem nendega sõidetakse, seda rohkem neid ka varastatakse. Varastatud jalgrattad realiseerivad vargad väga kiiresti ja tunduvalt kaugemal kui Jõgevamaa, harvad pole juhused, kus need viiakse ka Eestist välja.

Paraku ei hooli inimesed aga oma jalgratastest. Rattad jäetakse täiesti lukustamata või kasutatakse odavat ja varastele lihtsalt eemaldatavat trosslukku. Kõige vargakindlam on kasutada ratta lukustamiseks U-lukku, mis peaks olema kinnitatud kindla asja külge. U-lukust pehkinud aialipi küljes pole turvalisuse vaatevinklist suuremat kasu kui lihtsalt ratta aia najale toetamisest.

Ärge jätke võõraid asju endale!

Kui keegi on leidnud võõraid asju, siis tuleks need toimetada lähimasse politseijaoskonda. Leitut ei tohi omastada, omastamine on seaduse järgi kriminaalkorras karistatav. Kahjuks on olnud juhtumeid, kus leidja on leitut omaks pidanud.

Probleemiks on muidugi kaotajate üsna suur roll oma asjadest ilmajäämises. Kui järve või jõe ääres jäetakse ujuma minnes oma isiklikud asjad laokile ja valveta, võib juhtuda, et veest välja tulles neid enam polegi.

Mõnikord tuleb inimene politseisse avaldust tegema ega mäletagi täpselt, kuhu tema asjad jäid, kas need varastati või on lihtsalt kadunud. Mõnikord tehakse politseile avaldus mitu päeva hiljem. Meie töös, varaste tabamisel ja asjade leidmisel on oluline iga tund, kui mitte minut.

Järjest rohkem inimesi on oma varaga ümber käies üsna lohakad. Kui suurt muruniitmise traktorit veel hoitakse hoolikalt, siis tavaline muruniiduk või hekilõikur või trimmer jäetakse lihtsalt hoovi peale ja minnakse muud tööd tegema või lausa minema. On olnud juhtumeid, kus inimene on olnud oma kinnistul ja järelvalveta jäetud asjad varastatakse. Kui töö tehtud, tuleks tööriist vargale kättesaamatusse kohta toimetada. Igasugused aiaöövahendid on varaste jaoks väga minev kaup.

Üksteise kontroll toimib kõige paremini

Asutustest ja ettevõtetest suvel puhkuste ajal väga palju ei varastata. Sügisel, kui puhkused läbi ja kõik tööl, algavad taas vargused. Enamasti kannatavad kontoritest varguste tõttu sellised asutused, kus toimub klientide teenindamine, so kus liigub palju võõraid inimesi.

Soovitaksin kõikidel klienditeenindajatel oma asju nähtavale kohale mitte jätta, vaid need kindlasse kohta ära panna. Rahakott ja mobiiltelefon ei pea laual vedelema sellises asutuses, kus käib väga palju võõraid sisse ja välja.

Jutt, et ärge oma asju laokile jätke, on kahjuks paljudele nagu hane selga vesi. Ikka mõeldakse, et minuga sellised asju ei juhtu. Need inimesed aga, kes näevad kaaslaste hooletust, peaksid juhtima sellele tähelepanu. Niipea kui märkate oma lähedaste apse, mis võivad talle kalliks maksma minna, andke sellest märku.

Suurürituste ajal pole tänavu õnneks Jõgevamaal suuremaid vahejuhtumeid olnud. Kuremaa järve ääres tuleb juuli lõpus motomeeste kokkutulek. Ka seal peaksid inimesed tähelepanelikumad olema. Et mitte kuriteo ohvriks langeda, ei tohiks manustada üleliia joovastavaid jooke. Samuti peaks silma peal hoidma enda ja sõprade asjadel. Ka laste järgi vaatamine aitab neil eemale hoida pahandustest. Üksteise kontroll toimib kõige paremini.

HELMER HALLIK,
Lõuna Politseiprefektuuri Jõgeva politseijaoskonna vanemkonstaabel

blog comments powered by Disqus