Hoidiste uued kaaned kasvatasid Põltsamaa Felixi müüki

Mullu septembris võeti Felixis kasutusele uut tüüpi, hõlpsalt  avatavad purgikaaned, tänu sellele uuendusele suurenes köögiviljahoidiste müük pea kolmandiku võrra. Uued kaaned võetakse kasutusele ka kõikidel Põltsamaa purgisuppidel,  mille tarbimine on samuti tõusuteel.


Põltsamaa Felixi tootegrupi juhi Pille Riin Rimmeli sõnul said möödunud sügisel uute kaantega purkidesse kurgid, kõrvitsad ja veel mitmed muud tooted. Tegemist on täiesti uue tehnoloogia alusel toodetud purgikaantega, mille avamiseks ei pea enam palju jõudu rakendama.

Huvi pakub fakt, et uute kaantega  Felixi hoidiseid osteti  pea kolmandiku võrra rohkem, kuigi tooted jäid samaks.

Järelikult on tarbijad uued purgikaaned väga hästi vastu võtnud. Rimmeli sõnul saab uut tüüpi purgikaasi ka taaskasutada, aga kauplustest ei ole neid võimalik osta, kuigi selle kohta on Felixi töötajatelt aeg-ajalt päritud. Uut tüüpi purgikaas on patenteeritud toode ja lähema viie aasta jooksul on neid õigus kasutada Orkla kontserni ettevõtetel. Seejärel saavad ilmselt õiguse uut tüüpi purgikaasi kasutada ka suuremad toidutootjad, ent kauplustes neid siiski müüma ei hakata. Seetõttu tasub kõigil kodus hoidiseid valmistavatel inimestel osta aktiivselt ka Põltsamaa Felixi tooteid. Kindlasti on toodete müügiedule kaasa aidanud ka uuesti kasutusele võetud Põltsamaa kaubamärk.

Kapsategu osutus plaanitust pikemaks

Uuematest toodetest on Põltsamaa Felixil pakkuda mulgi putru, mis jõudis tarbijateni möödunud aasta oktoobris. Pudrus on rikkalikult suitsupeekonit ja see sobib kiireks õhtu- ja lõunasöögiks, mida saab soojendada mikrolaineahjus või ka pannil üle praadida.

Möödunud kevadel hakati Felixis tootma mitmeid valmistoite, sealhulgas pilaffi, ühepajatoitu ja makaronirooga. Suppidest jõudis möödunud aastal kaubandusse ilma lihata värskekapsaborš.

Eelmise aasta eripäraks oli tavapärasest hilisem saagikoristuse aeg. Seetõttu kestis kapsategu sellel korral jaanuarikuu lõpuni. Seekord pandi purkidesse  500 tonni kapsast, sealhulgas ka see kogus, mis suppides tarvitati.  

Kapsategu  võttis tavapärasest rohkem aega ka seetõttu, et praekapsas porgandiga suures purgis osutus väga nõutud kaubaks ja seda tuli toota plaanitust rohkem. Kui varem oli praekapsas minev kaup põhiliselt jõulude ja aastavahetuse ajal, siis nüüd on hakatud seda järjest rohkem ka muul ajal sööma.  Praekapsas porgandiga sobib hästi taimetoitlastele, sest selles tootes ei kasutata loomseid rasvu. Felixi tootegrupi juhi sõnul sobib praekapsas porgandiga ka grillvorstide  lisandiks.

Aeg süüa hernesuppi

Kui mahlade ja smuutide tootmine toimub tavapärases rütmis, siis mõne toote tarbimine kasvab järsult mõnel ajavahemikul. Praeguseks on Põltsamaa Felixis hoolega hernesuppi keedetud ja purkidesse pandud, sest hernesupipäev ehk vastlapäev ongi käes.  Lisaks Eestile valmistatakse suppe ka Läti turule. Nii, nagu hernesuppi  vastlapäeva eel ja ajal, ostetakse jaanipäeva eel ketšupit.

Praegu on Põltsamaa Felixis veidi rahulikum aeg. Väga kiired ja töised päevad jõuavad kätte suvel, kui tootmisse jõuab kurk ja suve teisel poolel kõrvits. Siis tehakse tootmises pikemaid vahetusi ja palgata lisatööjõudu. Pille Riin Rimmeli sõnul on ka kõrvitsat  rohkem tarbima hakatud. Kui veel mõned aastad tagasi söödi kõrvitsasalatit enamasti jõulude ajal, siis nüüd on hakatud seda ka muul ajal sööma. Seetõttu tuleb Põltsamaa Felixil igal aastal kõrvitsasalatit järjest rohkem valmistama hakata. Muul ajal kõrvitsasalati tarbimises mingit hüppelist tõusu ei ole olnud, ka jaanipäeva eel mitte.

Väga suured kõrvitsasalati tarbijad on meie põhjanaabrid. Seal valmistatakse lillkapsa, mango ja ananassiga magusad kõrvitsasalatid, lisaks kasutatakse mitmesuguseid  marinaade.

Praegu sõlmitakse põllumeestega lepinguid 2017. aasta saagi varumiseks. Lepingud kohalike põllumeestega tuleb sõlmida ette poolteist aastat enne saagikoristust.  Vastavalt sellele tuleb kasvatajail planeerida ka seemnete ja väetiste ostmine.

Põltsamaa Felixi tooted jõuavad veel Soome, Rootsi, Lätti ja Leetu. Koostööd tehakse ka Orkla kontserni Austria tehasega, ehkki praegu sinna midagi ei toodeta. Pille Riin Rimmeli sõnul toimub Austria kolleegidega kogemuste ja info vahetamine. Ka Venemaale on Felixi tooteid varem müüdud, kuid hetkel mitte. Kui Venemaaga kauplemise osas peaksid  muutused toimuma, siis ollakse Põltsamaa Felixis valmis ka sellele suurele turule tagasi minema. Väga hinnatud olid Venemaal siinsed hapukurgid.

Põltsamaa Felixi valmistoitude, sealhulgas suppide müük on kasvanud ca 16 protsenti. Sellest järeldub, et Eestis süüakse üsna palju ka purgisuppi.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus