Hobupäevadel tutvustati kauboikultuuri

Möödunud laupäeval peeti Kassinurme linnamäel esimest korda Hobupäeva, kus osalesid kohalike kasvatajate ratsud ja külastajatele demonstreeriti western‘likku elustiili ja kauboide argielu.

             

Üritus algas korraliku püssipaugutamise show‘ga. Metsiku Lääne kultuuri tutvustav Holster klubi tegi kohapeal valmis paukpadrunid, mis väikeses sketšis ka püssitorudes lõhkema pandi. Vaatemängust igal juhul puudu ei tulnud, kuna vanaaegsed revolvrid tegid üsna valju häält ja sülgasid sädemeid ning tuld nagu igas tavalises Metsiku Lääne filmis näha võib.

Hiljem tutvustasid kauboi-riietes western-klubi liikmed kunagise Ameerika preeriate tavasid. Näiteks oli nii mõnelegi külastajale üllatuseks fakt, et kauboid ei käitunud oma hobustega üldse kenasti ja sõbralikult nagu filmides näha võib, vaid pigem vastupidi. Kuna hobused olid tol ajal niivõrd odavad, et neid võis endale pea igaüks lubada, siis ei näinud tolleaegsed kauboid vajadust looma eest hästi hoolitseda. „Kauboid vahetasid tavaliselt igas linnas oma ratsut,“ rääkis Holster klubi liige Vahur.

Võimalik soetada endale kauboi varustus

Samas selgus, et revolver polnudki kauboi põhiline tööriist, peamiseks lehmapoisi töövahendiks olevat olnud hoopis sadul. Kuna hobused olid suhteliselt odavad, siis kallimaks varaks peeti tol ajal hoopis sadulaid. Kassinurmes õpetasid klubi liikmed kohalikke oma hobuseid õigesti saduldama. Kohapeal sai oma ratsu seljas proovida õigeid Ameerika sadulseppade sadulaid, mille hind küünib kuni 4000 kroonini.

Sümboolse summa eest oli võimalik kohapeal endale soetada korralik kauboi varustus. Holster klubi müüs oma logodega särke, müügil olid ka ehtsast nahast western’i stiilis jakid ja püksid ning ka korralikud, terava nina ja pilkupüüdvate ornamentidega saapad.Oma ratsudega olid kohale tulnud Miko talli esindajad. Ruunale nimega Vilgas oli selja peale isegi Hobupäeva- teemalised maalingud tehtud. Kohal olid ka kaks Tartust pärit hobust, kes suviti on Kassinurmes puhkusel. Kella kahe ajal päeval mindi ratsudega matkale ning pärast seda toimus hobuste võiduajamine, mille võitis Miko talli täkk. Omavahel võisteldi ka tünnisõidus, kus hobustele seoti järele puupakk, mida nad enda järel vedama pidid. Selle võistluse võitis Viljar Laos oma ratsuga.

Ühe ratsu kannatus katkes

Kuna ilm oli suhteliselt palav ning hobuseid piinasid janu ja kiuslikud putukad, siis oli hobuste omanikel tükk tegu, et oma ratsudele piisavalt joogivett ja päikesevarju pakkuda. Vaatamata kõigile jõupingutustele katkes korraldaja Kati Kella hobuse Jänky kannatus ning ratsu pani koplist jooksu. Õnneks oli Jänky näol tegu üha väga taibuka ratsuga, kuna loom kappas Kassinurmest umbes seitsme kilomeetri kaugusel asuvasse kodutalli päikesevarju.

Korraldaja Kati sõnul võis ürituse lugeda suhteliselt õnnestunuks. „Kahju ainult, et mõned hobusekasvatajad tulemata jäid ja rahvast vähe oli,“ sõnas Kell. Siiski lubas naine, et kavatseb üritust ka järgmisel aastal korraldada. „Me peame leidma lihtsalt sobivama aja,“ lisas Kell.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus