Hingega tehtud muusika

Selle üle, kas Eesti esimene pasunakoor hakkas tegutsema 1839. aastal Väägveres või 1848. aastal Tormas, võib muidugi vaielda. Või õigemini: ega väägverelased ja tormalased selle üle väga vaidlegi, vaid kummalgi on lihtsalt oma „metoodika“: tormalased ütlevad, et Väägvere pillikooris olid puhkpillide kõrval ka viiulid ning seepärast on Tormas asutatud „puhas“ pasunakoor Eesti esimene pasunakoor.

Et auga käivad kaasas ka kohustused, sellest on tormalased väga hästi aru saanud. Et oma auvõlga kohaliku pasunakoori asutaja Adam Jakobsoni ja tema Tormas sündinud kuulsa poja Carl Robert Jakobsoni ees vähendada, puhutigi omal ajal elu sisse puhkpilliorkestrite festivalile ToPoF, mis nüüd jõudnud üheteistkümnenda toimumiskorrani.

Aastate jooksul on ToPoFi peetud mitmes paigas: algul Torma Rahuoru laululaval, siis Vaiatu pargis ja möödunud aastast alates Torma staadionil. Esinejaid on olnud kord vähem, kord rohkem ja nende tase kord kõrgem, kord madalam, aga korraldajad pole pille kotti igatahes pannud. Ka mitte nüüd, majandussurutise ajal. Ja mida siin ikka visata: festivali käivitamise aegu oli majanduskliima ju veel karmim. 

Jõudu tormalastele, edendamaks puhkpillimuusikat, mille kohta ToPoFi patroon, ärimees Jüri Kraft on ilusasti öelnud: „Muusik paneb sellesse oma hinge.“ 

5. august 2010

blog comments powered by Disqus