Hingedeaeg jõuab Eduard Vilde muuseumi

Eduard Vilde muuseum avab hingedeaja eel näituse palvemeeleoludest eesti luules ja kunstis.

Juba täna, 30. oktoobril kell 17 avatakse Tallinna Kirjanduskeskuse Eduard Vilde muuseumis luule- ja kunstinäitus „Anna sõna, mida mööda minna”.

Näha on eesti poeetide luulepalved ajavahemikust 1917‒2014 ning luuletuste tundelaadiga harmoneeruvad kunstiteosed. Näituse kultuuriprogrammis etendub Vilde muuseumis novembris kolmel korral palveteemalistest luuletustest kokku seatud luulelavastus „ma palun…”, lavastaja Tiina Mälberg Rakvere teatrist.

Sõna kuulutamine on olnud nii kiriku kui kirjaniku tähtsaim ülesanne. Eriti keerulistel ja pöördelistel aegadel on just kirjaniku sõna pakkunud eestlasele inimese ja maailma mõistmist, lohutust, lootust.

Näitusel saab tutvuda saja aasta jooksul kirjutatud palveteemaliste luuletustega, autoriteks meie tuntumad luuletajad Anna Haava, Juhan Liiv, Uku Masing, Jaan Kaplinski, Jaak Jõerüüt, Viivi Luik, Doris Kareva, Jürgen Rooste, Leelo Tungal ja mitmed teised. Nendes tekstides avaldub palve kui (taju)seisund, dialoog algallika, looduse, jumalaga või teekond iseenda hinge olemusse. On vaimulikku luulet, kirglikku loitsimist, alandlikku sisekaemust. On ajale omaseid palveid Eesti ja vabaduse eest, aga ka tänapäeva linnastunud inimese eksistentsiaalset palumist elu mõtte, puhta õhu, armastuse eest.

See näitus on kui omalaadne luulepalverännak, mis jutustab saja-aastase Eesti lugu. Näituse tekstilist poolt saadab kümmekond kunstiteost, mis on valitud luuletuste sõnumit ja karakterit arvestavalt Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudest ning erakogudest. Esindatud on Epp Maria Kokamägi, Jüri Arraku, Sirje Runge, Toomas Vindi, Kristjan Raua, Viive Tolli, Kaljo Põllu jt tööd. Näitusel on väljas ka haruldane maal “Vaikus”, mille autor on teoloog, filosoof ja luuletaja Uku Masing.

Eduard Vilde muuseumi ajaloolises interjööris etenduvas luulerännakus „ma palun…” astuvad üles Tiina Mälberg ja Markus Habakukk Kuressaare teatrist). Meditatiivse luule (palve)rännakul saab kuulata 35 luuletust, palvemeeleoludest kantud muusikat esitab klaveril Joel-Rasmus Remmel. Luulelavastus etendub Vilde muuseumis 10., 19. ja 21. novembril algusega kell 19. Näitus „Anna sõna, mida mööda minna” jääb samas avatuks järgmise aasta 19. jaanuarini.

KAIRI TILGA, Tallinna Kirjanduskeskuse Eduard Vilde muuseumi juhtivkuraator

blog comments powered by Disqus