Hindade languse taga endiselt peamiselt odavam kütus

Deflatsioon ulatus märtsis Eestis 0,6 protsendini. Hinnataset mõjutas endiselt kõige rohkem mootorikütus. Selle hind tõusis küll viimase kuu jooksul viis protsenti, aga oli eelmise aasta märtsist siiski 11 protsenti odavam.

Dollarites nomineeritud toornafta hind langes märtsis eelmise kuuga võrreldes veidi seoses globaalsete naftavarude suurenemisega. Eurodes arvestatuna nafta hind viimase kuu jooksul aga tõusis, seda euro olulise odavnemise tõttu dollari suhtes. Läbirääkimised Iraaniga lõpevad ilmselt sanktsioonide järkjärgulise leevendamisega, mille järel lubatakse Iraanil oma naftaekspordi mahte suurendada. See suurendab nafta pakkumist maailmas ja survestab seetõttu nafta hinda. Iraani naftavarud moodustavad kuni kümme protsenti maailma naftavarudest, samas kui tema tootmismahud on viimase 30 aasta jooksul kõikunud kolme ja viie protsendi vahel.

Lisaks mootorikütustele mõjutas tarbijahinnaindeksit toidu, peamiselt piimatoodete ja köögiviljade, hinnalangus. Toidu hinnad on FAO toiduhinnaindeksi järgi langenud kogu maailmas alates 2014. aasta aprillist. Selle on kaasa toonud ühelt poolt hea saagikus ja suured laovarud, teiselt poolt ka USA dollari kallinemine mitmete juhtivate toidutootjate valuutade suhtes.

Tänu energia kallinemisele, vähenes deflatsioon ka euroalal. Tarbijahinnad alanesid eurotsoonis märtsis eelmise aasta vastava kuuga võrreldes 0,1 protsenti (veebruaris -0,3 protsenti). Euroopa Keskpanga eesmärgini (hindade kasv veidi alla kahe protsendi) on aga veel pikk tee. Muuhulgas kulges inflatsiooni hoogustamiseks käivitatud võlakirjade ja teiste varade ostmine programm esimesel kuul plaanipäraselt: Euroopa keskpangad täitsid märtsis oma igakuise 60 miljardi euro suuruse mahueesmärgi.

Euroopa majanduse väljavaated on viimastel nädalatel paranenud. Osaliselt on selle taga olnud euro märgatav nõrgenemine USA dollari suhtes (märtsis -22 protsenti eelmise aasta sama ajaga võrreldes). Euro nõrgenemine soodustab eurotsooni eksporti ja impordiga konkureerivat kodumaist tootmist. See omakorda parandab Euroopa üldist majandusseisu. Eesti Panga andmete järgi toimub Eestis umbes kolmandik kaubavahetusest USA dollarites, seda nii ekspordi kui impordi puhul.

Lähikuudel peaks hindade langus Eestis jätkuma. Nii nafta kui toidu hinnad püsivad allpool eelmise aasta taset. Teisel poolaastal hakkavad tarbijahinnad vähehaaval kerkima. Aasta kokkuvõttes peaks inflatsioon jääma Eestis siiski nullilähedaseks.

LIIS ELMIK, Swedbanki vanemökonomist

blog comments powered by Disqus