Hille Malmi suvetöö: karumõmmid klassiseinal

Siimusti Lasteaed-Algkooli värskelt renoveeritud koolihoone oli 1. septembril kooli läinud laste jaoks niigi otsast otsani üllatusi täis, ent lisaüllatusena leidsid nad mitme ruumi seinat vahvad karupildid, mille oli sinna maalinud tänavu kevadel Jõgeva Kunstikooli lõpetanud Hille Malm.

iii

Mõtte, et värske ilme saanud koolimaja seinad võiksid maalingutega kaunistatud saada, pakkus välja Riina Tänna, kelle enda poeg tänavu Siimustis kooliteed alustas. Kooli juhtkond oli asjaga päri. Riina Tännal oli kohe pakkuda ka maalijakandidaat — Hille Malm, kelle maalijakäekirja ta varasemast pisut tundis. Karud said seinamaalingute peategelasteks sellepärast, et karu on selle kooli “vapiloom”: ta ilutseb kooli logol ja üks mõnus pontsakas maskott-mängukaru seisab ka koolijuhataja kabinetis.

„Sealt tuligi mõte, et karumõmm võiks justkui juhataja kabinetist välja tulla ja koolimaja peale seiklema minna, nii et peaaegu igas ruumis oleks teda näha,“ ütles Riina Tänna. „Muidugi oleks võinud seintele teha ka mingid raamatust või arvutiprogrammist võetud standardkarud, kuid Hille loodud on palju vahvamad ja lastepärasemad.“

Tööle asus Hille ligemale kolm nädalat enne õppeaasta algust. Karupildiga said kaunistatud kõik klassiruumid, samuti poiste ja tüdrukute garderoob, söökla ja trepikoda. Natuke kahju oli Hillel sellest, et algselt muusikaklassiks planeeritud ruum, kuhu ta karudest koosneva bändi maalis, lõpuks teise funktsiooni sai, aga ega pildi väärtus sellest vähenenud. Esimesse klassi maalis Hille peale karupildi veel ka vahva värvilise tähestiku: see on tahvli kohal ja seisab seega lastel kogu aeg silme ees. Küll see siis lõpuks ka meelde jääb.

Rõõmsalt üllatunud

„Karupildid püüdsin paigutada kohtadesse, kus sein igavalt tühjaks kippus jääma, ning nii, et need kohe klassi astudes näha oleksid,“ ütles Hille. „Iga pildi jaoks tegin enne paberile väikese visandi ning siis hakkasin sama asja suurelt seina peale tegema. Mõnikord tuli suur pilt väikesest visandist küll üsna palju erinev, sest vahepeal olid tulnud hoopis uued ideed. Kui proportsioonid enam-vähem käes olid, hakkasin end maalides juba üsna vabalt tundma.“

Hille sõnul oli maalimise ajal päris tore jälgida koolitöötajate ja vahel harva koolimajja sattunud õpilaste reaktsioone tema karupiltidele. Enamasti oldi rõõmsalt üllatunud.

Karupildid maalis Hille akrüülvärvidega, nii et seinu pestes need maha ei tule. Peale värviliste karupiltide kaunistavad Siimusti algkooli hoone seinu aga mitmel pool ühevärvilised rohukõrre- ja liblikamotiivid. Neid maalisid osalt šablooni abil (nii tekkisid seinale just liblikad) Riina Tänna, tema tütar Grete ja Hille noorem õde Helje.

Kõige suuremaks tööks kujunes „maalinaiskonnale“ logo maalimine koolihoone välisseinale — sama koha peale, kus enne suuri remonditöid seisis Jõgeva EPT logo: Siimusti algkool tegutseb ju teatavasti selle omaaegse maaparandusasutuse kunagises kontorihoones. Vana logo tekitaski vahel segadust: Siimusti algkooli ei osanud paljud selle tagant otsidagi. Nüüd on aga kaugelt näha, mis asutus selles hoones tegutseb.

Kunstikoolis „viieline“

Ehkki Hille Malm käib alles Jõgeva Gümnaasiumi üheksandas klassis, on tal seljataga juba päris pikk kunstikogemus: koos kunstiringi ajaga on ta Jõgeva Kunstikoolis käinud ühtekokku üheksa aastat. Ehkki kirjade järgi sai see tal tänavu kevadel läbi, ei tahtnud ta armsaks saanud kooliga nüüdki veel hüvasti jätta, vaid otsustas minna individuaalõppesse.

Oma kursusel oli Hille küll ainus, kes õppis ka arvutigraafikat, ent kõige rohkem meeldis talle kunstikoolis ikkagi maalida. Sestap oli Siimustki kooli pakutud töö talle hästi kontimööda. Oma tuleviku kavatsebki Hille kunstiga siduda. Nii et mine tea, kui hinda tema noorpõlvetaiesed kauges tulevikus lähevad…

Siimusti Lasteaed-Algkooli juhataja asetäitja õppe- ja kasvatustegevuse alal Ergo Prave ütles, et tegelikult taotleti juba koolimaja uue sisekujunduse tarvis toone valides seda, et interjöör ei tuleks tüütult üheülbaline, vaid et ühe ja sama ruumi seintel võiks olla kasutatud mitut erinevat värvi. Nii saab koolikeskkond rõõmsam ja lapsesõbralikum.

„Ning kui seinu kaunistavad veel lastepärased karupildid, siis on lastel koolis olla veel toredam,“ ütles Ergo Prave.

Hille kunstikooli aegne kursusejuhendaja Elita Järvela lisas, et kindlasti oli just Hille õige inimene lastepäraseid seinamaalinguid tegema.

„Hillel on piisavalt fantaasiat ja oskusi: ta oskab hästi värve kasutada ja detaile välja maalida ning lastele tema pildid kindlasti meeldivad,“ ütles Elita Järvela.

Tema sõnul õppis Hille kogu kunstikooli aja ainult „viitele“. Nii et selle poolest võiks Hille Siimusti kooli lastele, kes tema vahvate karupiltide keskel õpivad, lausa eeskujuks olla.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus