Hermann aidati võsast välja

Metsistunud ja liiga kõrgeks kasvanud elupuuhekk on samba ümbert juba eemaldatud. Peatselt istutatakse vanade asemele uued, keravormiga elupuud, mis tulevikus suureks ei kasvagi. Mälestussamba graniitosa on plaanis liivapritsiga puhastada, nii, nagu seda mõni aeg tagasi tehti ka Vabadussõjas langenute mälestussambaga.

“Hermanni mälestussamba ümber toimuv pole mingi uuendus, vaid me püüame lihtsalt taastada selle paiga kunagise ilme, mida võib näha vanadel fotodel,? ütles Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots. “Need, kes mälestusmärgi kunagi püstitasid, soovisid ju, et see ka välja paistaks, viimasel ajal oli see aga elupuupadrikusse mattunud.?

Linnapea sõnul oli samba varjuline ümbrus muutunud linna napsivendade üheks meelispaigaks. Nii et naljaga pooleks võib öelda, et hekk tuli maha võtta, et lauluisa veel pärast surma viinakuradi küüsi ei langeks.

Karl August Hermanni mälestussammas on olnud ikka see paik, kus Põltsamaal toimuvate laulupidude ajal tuli süüdatakse ja kust laulupeorongkäiku alustatakse. Nii on see ka 2. juunil.

“Kunagi asus kõlakoda, kus laulupäevi peeti, sealsamas Vana-Põltsamaa pargis,? ütles Jaan Aiaots. “Sellepärast Hermanni ausammas sinna püstitatigi.?

Nagu kirjutas Põltsamaa Muuseumi juhataja Rutt Tänav 9. mai Vali Uudistes, hakati Põltsamaa lähedal Võhma külas sündinud helilooja, ajakirjaniku ja keeleteadlase Karl August Hermanni (1851-1908, uue kalendri järgi 1851-1909) mälestussamba püstitamsest Põltsamaale rääkima kohe pärast tema surma. Tema mälestuse jäädvustamise komitee kutsuti siiski kokku alles 1920. aastate lõpupoole. Komitee korraldas ülemaalise korjanduse, kohapeal aga pidusid ja laulupäevi, mille tulud läksid samba püstitamise fondi. Nii koguti panka 1500 krooni. Mälestusmärgi kujundamine usaldati skulptor Alfred Zolkile (hilisema nimega Leius). 1935. aasta teisel suvistepühal saigi sammas avatud. Pidulikul tseremoonial kõnelesid Hermanni mälestuse jäädvustamise komitee esimees Jaan Peterson, riigivanema asetäitja, haridusminister R.(N.) Kann, kes eemaldas mälestusmärgilt ka katte. Tervitusi tõid Põltsamaa linna, Viljandi maavalitsuse, Eesti Üliõpilaste Seltsi, Kaitseliidu, Lauljate Liidu, Eesti Kirjanduse Seltsi ning Põltsamaa laulu- ja muusikaseltside esindajad.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus