Helkur versus isetehtud toode

Pimedal ajal on vajalik, et jalakäija ja jalgrattur oleksid sõidukijuhtidele nähtavad. Enamlevinud ja lihtsaim viis on kanda helkurit või helkurvesti.


Kuidas head ja kvaliteetset helkurit ära tunda? Esmalt tuleb vaadata pakendit – toote nimetuseks peab olema helkur, mitte mõni analoogne sõna. Helkuril või selle pakendil peab olema CE vastavusmärgis, mis näitab, et toode on nõuetele vastav ning ka viide standardile EN 13356. Vesti puhul on standardi tähiseks kas EN 1150 või EN-ISO 20471.

Helkuri puhul kehtib reegel, et mida suurem helkurpind, seda parem. Minimaalseks peegeldavaks pinnaks ühe külje kohta peab olema 15 ruutsentimeetrit ning soovituslikult on maksimaalne 50 ruutsentimeetrit. Kui helkurile on trükitud mingi kiri või pilt, siis see ei tohi olla liiga suur ega katta tervet helkuripinda.

Pakendile peavad olema märgitud ka tootja andmed ning kaasas olema eestikeelne kasutusjuhend teksti või piltidena. Juhend peab andma infot helkuri õige kinnitamise ja kasutamise kohta, ning viitama vajadusele helkur vananemise (kriibitud, kulunud) või purunemise korral välja vahetada.

Üha populaarsem valmistada ise nn helkureid või helkuri sarnaseid tooteid ja kasutada helkurlõngast kootud esemeid. Enda liikluses märgatavamaks tegemine on väga vajalik, kuid tuleb arvestada, et alternatiivsed tooted ei pruugi tagasi peegeldumise omaduste poolest olla võrdväärsed helkuriga, isegi kui tooted on tehtud sertifitseeritud helkurkangast.

Kui helkuri tootja on kohustatud üle kontrollima ja katsetama tagasipeegeldumise omadusi, siis isetehtud toote puhul võivad kuju, suurus, lisatud detailid toote tagasipeegeldumise omadusi oluliselt mõjutada, ei ole teada, kas helkiva toote kandja on autojuhile piisavalt vara nähtav. Helkur on seevastu märgatav enam kui saja meetri kauguselt, mis jätab autojuhile piisavalt aega reageerida.

Isevalmistatud helkivaid tooteid (võtmehoidjad, ripatsid, mänguasjad, ehted), mille tagasipeegeldumise omadusi, külmades tingimustes kasutamist või veega kokku puutumist ei ole katsetatud, helkuri nimetuse all müüa ei tohi. Selliste toodete juurde on soovitatav lisada tarbijatele teave, et tegu ei ole helkuriga ning antud toode ei pruugi tagada kaitset pimedas.

ANNE-MAI HELEMÄE, kommunikatsiooniekspert

blog comments powered by Disqus